O sfinalizowaniu transakcji przejęcia całości udziałów w AB Geonafta, Grupa Lotos poinformowała w przysłanym PAP komunikacie. Przypomniano w nim, że od 10 lat Lotos Petrobaltic był posiadaczem 40,59 proc. spółki AB Geonafta.

Reklama

14 grudnia ub.r. Grupa Lotos zawarła umowę warunkową kupna pozostałych 59,41 proc. udziałów Geonafty. Warunkiem finalizacji była zgoda litewskiego urzędu antymonopolowego. Po jej wydaniu, w czwartek, w Wilnie podpisano dokumenty kończące transakcję.

Prezes Lotos Petrobaltic S.A. Paweł Siemek poinformował, że przejęcie Geonafty pozwoli nie tylko na zwiększenie wydobycia o ok. 100 tys. ton ropy rocznie. "Nie bez znaczenia są również kompetencje i doświadczenie litewskiej firmy w poszukiwaniu i wydobyciu węglowodorów na lądzie, które Lotos Petrobaltic zyskał dzięki tej akwizycji" - podkreślił Siemek.

Spółka AB Geonafta wraz ze spółkami wchodzącymi w skład jej grupy kapitałowej: UAB Minijos Nafta, UAB Genciu Nafta oraz UAB Manifoldas zajmuje się poszukiwaniem oraz wydobyciem ropy naftowej na terenie Litwy (na złożach lądowych) od 20 lat.

Lotos Petrobaltic jest spółką zależną Grupy Lotos S.A. Firma posiada koncesje na poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatację złóż węglowodorów w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Potwierdzone zasoby Lotos Petrobaltic (M. Bałtyckie, Norweski Szelf Kontynentalny) to 6,4 mln t ropy naftowej oraz 4,5 mld m3 gazu. Lotos Petrobaltic obecny jest na NSK poprzez spółkę Lotos E&P Norge, która posiada w sumie 8 koncesji (7 poszukiwawczych i 1 wydobywczą). Na czterech z nich Lotos Norge jest operatorem.

Grupa Lotos wydobywa w tej chwili ok. 200 tys. ton ropy rocznie. Po przejęciu spółki AB Geonafta wydobycie zwiększy się o 50 procent. Strategia Grupy Lotos zakłada, że w 2015 roku spółka będzie wydobywać ok. 1,2 miliona ton ropy naftowej. Na realizację tego celu koncern planuje przeznaczyć w latach 2011-2015 3,9 mld zł (to 68 proc. wszystkich nakładów finansowych założonych w strategii).Lotos jest grupą kapitałową sektora paliwowego, w skład której, oprócz spółki-matki, wchodzą spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic oraz kilkanaście spółek-córek.

Grupa Lotos jest drugim po PKN Orlen producentem paliwa w kraju. Właścicielem pakietu kontrolnego (53 proc. akcji) gdańskiej spółki jest Skarb Państwa. Minister skarbu przymierza się do sprzedaży posiadanych akcji: termin składania ofert wyznaczono na 18 marca.

Reklama