PKP Intercity kupi od konsorcjum, którego liderem jest włoski Alstom, 20 szybkich pociągów - poinformował w środę dziennikarzy prezes przewoźnika Grzegorz Mędza. Tzw. pendolino wyjadą na polskie tory najwcześniej w 2013 r.

Reklama

Chodzi o 20 nowoczesnych pociągów, które mogą osiągać prędkość ponad 200 km na godzinę. Pociągi te mają jeździć na trasie Kraków - Warszawa - Gdańsk. Nowy tabor umożliwi pokonanie tej trasy w blisko 5 godz. W przetargu ogłoszonym przez PKP Intercity wpłynęła tylko jedna oferta - od Alstomu.

"Komisja przetargowa zakończyła prace i przygotowała raport, w którym stwierdza, że oferta Alstom spełnia warunki specyfikacji zamówienia, a zarząd PKP Intercity tę rekomendację przyjął" - powiedział w środę dziennikarzom Mędza. Wyjaśnił, że zawarcie umowy z tym dostawcą wymaga jeszcze zgody Rady Nadzorczej spółki, Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy i ministra finansów.

Cena jaką za jeden skład pociągu oferuje Alstom - to 20 mln euro, a koszty budowy i utrzymania zaplecza technicznego wynoszą 30 mln euro. PKP Intercity wciąż nie zgromadziło środków na zakup pociągów. Połowa kwoty ma pochodzić z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, a reszta z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Mędza ocenia, że procedura z EBI powinna zostać dopełniona w ciągu około trzech miesięcy.

Termin dostawy pociągów to 32 miesiące. Oznacza to, że pierwsze osiem sztuk pendolino wyjedzie na polskie tory najwcześniej na przełomie 2013 i 2014 r., a kolejne 12 sztuk w ciągu następnych sześciu miesięcy.

Zabezpieczeniem dla EBI ma być umowa między przewoźnikiem a ministrem infrastruktury na świadczenie usług publicznych w zakresie przewozów międzywojewódzkich, zawarta na 10 lat, o wartości ok. 2 mld 800 mln zł. Do podpisania tej umowy rząd upoważnił ministra infrastruktury we wtorek. Jak poinformował Mędza, w środę umowa została parafowana.

Reklama

PKP Intercity to trzeci pod względem liczby pasażerów, po Przewozach Regionalnych i Kolejach Mazowieckich, przewoźnik kolejowy w Polsce. Jak poinformował w środę Mędza, w trzecim kwartale br. spółka odnotowała 15 mln zł zysku, wobec 18 mln zł straty w analogicznym okresie ubiegłego roku.