Zdaniem gazety, na szorstkim języku, do którego powrócił lider PIS Jarosław Kaczyński po zakończeniu prezydenckiej kampanii wyborczej, traci jego własna partia, a politycznie zyskuje premier Donald Tusk.

Ale skutkiem rosnącego poparcia dla premiera i jego partii jest to, że może on być mniej skłonny do dalej idącej reformy gospodarki - sądzi "Financial Times".

Szanse Tuska i jego partii w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych wzrosły, ale jego działania w reformowaniu gospodarki, zwłaszcza ograniczenia strukturalnego deficytu, nie idą tak daleko jak chcieliby ekonomiści.

Przykładem jest nowy, 4-letni plan fiskalny rządu przewidujący podwyżkę VAT o 1 proc. i sprzedaż dalszych spółek państwowych celem zahamowania narastania deficytu finansów publicznych sięgającego w br. 7. proc. PKB.

"Kaczyński potępia rządzącą PO jako partię traktującą symbole wiary gorzej niż komuniści. Nowy prezydent Bronisław Komorowski jest dla niego obrońcą agenturalnych służb PRL zaś katastrofa lotnicza w Smoleńsku, w której zginął jego brat Lech wraz z 95 osobami mogła być spowodowana spiskiem" - pisze "FT".

"Wraz z Kaczyńskim od umiarkowania odchodzi większość jego partii. Najważniejszą kwestią dla jej aktywistów jest obrona drewnianego krzyża wzniesionego przed pałacem prezydenckim jako czasowe upamiętnienie ofiar katastrofy" - uważa "FT".

"Zapalny język Kaczyńskiego ma negatywny wpływ na jego partię, która znów traci w sondażach opinii w miarę jak centryści zauroczeni jego (umiarkowanym) wizerunkiem z kampanii prezydenckiej odwracają się od niego" - pisze gazeta.