Na co najbardziej czekają przedsiębiorcy? Przede wszystkim na ograniczenie liczby kontroli. Obecnie przedsiębiorca może być jednocześnie kontrolowany przez kilka komisji. Po zmianach w ustawie urzędnicy nie będą mogli prowadzić równoczesnych kontroli, ale czas trwania jednej będzie uzależniony od kontrolera.

Kolejna ważna zmiana, na którą czekają przedsiębiorcy, to skrócenie czasu i uproszczenie rejestracji firmy. Według nowego projektu, przedsiębiorcy mają załatwiać wszystkie formalności związane z zarejestrowaniem działalności w jednym okienku. Całość ma być przeniesiona do Urzędu Skarbowego. Przepisy nie określają jednak, ile potrwa założenie firmy.

Poprawione przepisy uproszczają także zasady zawieszania działalności gospodarczej. Dotyczą one przede wszystkim tych, którzy prowadzą usługi sezonowe (np. mała gastronomia nad morzem), oraz małych przedsiębiorstw. Według nowych przepisów, firmy będą mogły przerwać działalność na 303 dni w roku.

Jeśli rząd przyjmie jutro znowelizowane przepisy, trafią do Sejmu. Tam mogą być jeszcze poprawione przez posłów, ale i tak część z nich (jedno okienko, zawieszenie działalności) wejdzie w życie dopiero na początku 2008 roku, bo - według Ministerstwa Gospodarki - nie ma szans na to, by wprowadzić je wcześniej.