Największa na świecie złota moneta Liść Klonu (Maple Leaf) o nominale 1 000 000 dolarów kanadyjskich z 2007 roku zostanie wystawiona na aukcji 25 czerwca 2010 r. w wiedeńskim Dorotheum.

Reklama

Moneta bije wszelkie rekordy: waży aż 100 kg i ma 53 cm średnicy. Jednak najbardziej godne uwagi jest to, że ta imponująca moneta, która jest zbyt ciężka, aby mogło ją podnieść dwóch mężczyzn, jest wykonana z najczystszego, najlepszego i najdokładniej oczyszczonego złota o próbie 999,99/1000.

Moneta bijąca światowy rekord, która znajduje się również w obecnym wydaniu Księgi Rekordów Guinnesa, przedstawia wizerunek Elżbiety II, który jest największym oficjalnym portretem Królowej w litym złocie. Na rewersie znajdują się trzy liście klonu, symbol narodowy Kanady, gdzie moneta została wybita. Wartość nominalna 1 miliona dolarów kanadyjskich jest znacznie niższa od obecnej ceny złota. Cena wywoławcza będzie oparta o dzienny kurs złota.

Ta gigantyczna moneta z liśćmi klonu była wypożyczona "Munzkabinett" Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, które posiada jedną z największych kolekcji numizmatycznych na świecie. Imponująca moneta została teraz przekazana Dorotheum. Dorotheum, wiodący dom aukcyjny w Europie Środkowej, prowadzi ważne aukcje monet, w tym monet historycznych, już od ponad 200 lat. Moneta ze złota najwyższej próby pójdzie pod młotek na aukcji diamentów.