Zakładając, że kupujący nie dysponuje żadnym wkładem własnym, a całym jego kapitałem jest zdolność kredytowa, rata kredytu będzie znacznie przewyższać wysokość czynszu za wynajem. "W przypadku kredytów złotowych zakup mieszkania identycznego jak to, które jest wynajmowane, rata jest wyższa o 200 PLN miesięcznie (2400 PLN rocznie) w przypadku 30-metrowej kawalerki, do nawet 1000 PLN miesięcznie (12 tys. PLN rocznie) w przypadku mieszkania 70-m2 w Warszawie. Nieco lepiej jest w przypadku kredytów walutowych, których raty są wyraźnie niższe. Dzięki temu miesięczna różnica może wynosić od 40 PLN miesięcznie (480 PLN rocznie) w przypadku kawalerki, do 360 PLN miesięcznie (4320 PLN rocznie) w przypadku trzypokojowego mieszkania” – mówi Emil Szweda, analityk Open Finance.

Reklama

Z "Rodziną na Swoim” wynajem przestaje być opłacalny

Sytuacja zmienia się diametralne w przypadku kredytu "Rodzina na Swoim”. Dzięki temu, że państwo przez osiem lat spłaca nam połowę odsetek, raty kredytu będą dużo niższe niż czynsz za wynajmowane mieszkanie. Oszczędności z tego tytułu mogą sięgnąć od 300 zł do nawet 4 000 zł rocznie w przypadku kredytów zaciągniętych na 30 lat.

Analitycy Open Finance podkreślają jednak, że po ośmiu latach, kiedy dopłaty ustają, rata rośnie do pełnej wysokości i ponownie zacznie przewyższać koszty najmu. Po wygaśnięciu dopłat skarbu państwa mieszkanie można jednak sprzedać i wrócić do opcji najmu – jeśli taka operacja okaże się bardziej opłacalna.

Odsetki od kredytu kontra opłaty za wynajem

Płacenie odsetek od kredytu jest równoważne z opłatami za wynajem – jedno i drugie nie przybliża lokatora do zostania właścicielem mieszkania. Dopiero spłata kapitału oznacza de facto nabywanie prawa własności – jest więc czym innym niż sam wynajem mieszkania. Jak więc wypadnie porównanie rzeczywistych kosztów najmu mieszkania z ratami odsetkowymi kredytów?

"W takim wypadku rata odsetkowa kredytu złotowego będzie ponownie wyższa od kosztów najmu mieszkania. Różnica będzie sięgała od 50 PLN miesięcznie (600 PLN rocznie) w przypadku kawalerki we Wrocławiu, do 600 PLN miesięcznie (7 200 PLN rocznie) w przypadku 70-metrowego mieszkania w Warszawie. Ale uwaga – w miarę jak kredyt jest spłacany, spada też rata odsetkowa (ponieważ coraz mniej pieniędzy jesteśmy winni bankowi)” – wyjaśnia analityk Open Finance.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu w euro możemy liczyć na szybsze oszczędności. Raty odsetkowe kredytu będą niższe od czynszu za wynajem już od pierwszej raty, a oszczędność wyniesie od 37 PLN do 342 PLN miesięcznie. Nie możemy jednak zapominać, że kredyty walutowe zawsze pociągają za sobą ryzyko kursowe.

Więcej informacji: Zakup mieszkania kontra wynajem. Sprawdź, na czym zaoszczędzisz więcej

p