"Przed świętami nie będziemy już mieli osłabienia złotego. Jesteśmy po sporym osłabieniu, w dwa tygodnie złoty stracił ok. 20 groszy. Spodziewam się teraz stabilizacji notowań, większość transakcji, które miały zostać zrealizowane do świąt, już jest za nami" - powiedział Mikołaj Kusiakowski, ekspert z TMS Brokers. "Prawdopodobne jest też lekkie odbicie w górę, o jakieś 3-4 grosze. Możliwe więc, że na święta złoty będzie notowany w okolicach 4,17/EUR i 2,89/USD" - dodał.

Reklama

Zdaniem Kusiakowskiego, poniedziałek był spokojnym dniem na rynku walut. "Niewiele się dziś działo. Euro-dolar próbuje odbić się od ważnego poziomu 1,43. Ruch jednak przez cały dzień był dość niewielki, złoty oscylował wokół poziomu 4,18 za euro" - dodał.

Według Błażeja Wajszczuka, do świąt nie należy spodziewać się wyraźnych zmian notowań na rynku papierów dłużnych. "Z danych makro na rynek obligacji oddziaływać mogą jedynie dane o sprzedaży detalicznej, ale tylko w przypadku znacznego odchylenia od konsensusu. Złoty nie powinien wyjść poza przedział 4,15-4,20 za euro, więc to też nie będzie czynnik zmieniający poziomy na rynku FI" - powiedział Wajszczuk.

Dane o sprzedaży detalicznej GUS poda w środę o godz. 10.00. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w listopadzie rdr wzrosła średnio o 4,3 proc., a mdm spadła o 4,8 proc.