Reklama

Poniżej przedstawiamy praktyczny poradnik, który pomoże Ci zrozumieć procedurę i podjąć odpowiednie kroki.

Zachowaj spokój i zbierz informacje

Pierwszą i najważniejszą reakcją powinno być zachowanie spokoju. Panika nie pomoże, a może utrudnić podjęcie racjonalnych decyzji. Skontaktuj się ze swoim bankiem i dowiedz się, który komornik zajął Twoje konto oraz jaka jest sygnatura akt komorniczych. Następnie skontaktuj się z komornikiem, aby poznać podstawę egzekucji i wysokość zadłużenia.

Sprawdź kwotę wolną od zajęcia

Pamiętaj, że komornik nie może zająć całej kwoty znajdującej się na Twoim koncie. Istnieje tzw. kwota wolna od zajęcia, która wynosi trzy czwarte minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2024 roku jest to:

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024: 3181,50 zł netto

Od 1 lipca 2024: 3225 zł netto.

Jeśli na koncie znajduje się mniej niż ta kwota, masz prawo do złożenia wniosku o zwolnienie zajętej kwoty.

Negocjuj z komornikiem

Spróbuj porozumieć się z komornikiem. Możesz zaproponować spłatę zadłużenia w ratach lub rozłożenie go na dłuższy okres. Komornik ma obowiązek rozpatrzyć Twoją propozycję i udzielić odpowiedzi w ciągu 7 dni. Pamiętaj, że negocjacje mogą przynieść pozytywny skutek i pomóc Ci odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Złóż skargę na czynności komornika

Jeśli uważasz, że komornik działa niezgodnie z prawem, masz prawo złożyć skargę na jego czynności. Skarga powinna być złożona do sądu rejonowego, w którego okręgu działa komornik. W skardze należy wskazać, jakie czynności komornika naruszają Twoje prawa oraz jakie są tego konsekwencje.

Komornik zajął konto i nie wiesz co zrobić? Poradnik krok po kroku

Rozważ pomoc prawną

W trudnych sytuacjach warto skorzystać z pomocy prawnej. Radca prawny lub adwokat specjalizujący się w prawie egzekucyjnym pomoże Ci zrozumieć przepisy, ocenić sytuację i podjąć odpowiednie kroki. Profesjonalna pomoc może zwiększyć Twoje szanse na odzyskanie kontroli nad finansami i ochronę swoich praw.

Pamiętaj!

Zajęcie konta przez komornika nie oznacza końca świata. Istnieją sposoby na rozwiązanie tej sytuacji.

Działaj szybko i zdecydowanie. Im szybciej podejmiesz odpowiednie kroki, tym większe szanse na odzyskanie kontroli nad swoimi finansami.

Nie bój się negocjować z komornikiem. Porozumienie może przynieść korzyści obu stronom.

W razie potrzeby skorzystaj z pomocy prawnej. Profesjonalne wsparcie może okazać się kluczowe w trudnej sytuacji.