I kosztowały zakupy w Wielkiej Brytanii?

Brytyjscy Youtuberzy Josh i Archie chcieli sprawdzić, czy pieniądze, które wydali w jednym z dyskontów w Wielkiej Brytanii wystarczą im na zakupy spożywcze w Polsce wraz z dojazdem w obie strony. Wybrali sklep, który jest dostępny w obu krajach.

Lista zakupów objęła aż 135 produktów żywnościowych, w tym te podstawowe, takie jak chleb, mleko, jajka, ser, oliwę, pierś z kurczaka, mięso czy owoce. W Wielkiej Brytanii wydali łącznie 164 funty, czyli około 840 złotych.

Reklama

Zakupy w Polsce. Ile wydali?

Następnie znaleźli najtańsze połączenie lotnicze i wylądowali w Poznaniu. Kupili wszystkie te same produkty, co wcześniej. Ile za nie zapłacili w Polsce? Dokładnie 97 funtów, a więc około 496 złotych.

Zakupy w Polsce okazały się więc tańsze o prawie 68 funtów. W przeliczeniu na złotówki to około 344 złote różnicy.

Reklama

Brytyjczycy musieli jeszcze odjąć od tej kwoty koszt przelotu w obie strony, który wraz z noclegiem kosztował ich ponad 56 funtów. Mimo to i tak opłacało się. W kieszeni zostało im ponad 11 funtów. A przy okazji zwiedzili Poznań.

Trwa ładowanie wpisu

Ceny w Polsce nie takie straszne? Zależy od perspektywy

Trzeba jednak pamiętać o tym, że perspektywa polskich i brytyjskich klientów jest zupełnie inna. Pensje Brytyjczyków są znacznie wyższe. O ile w Polsce minimalna krajowa wynosi aktualnie 3 600 zł brutto, to w Wielkiej Brytanii jest 2,5 razy wyższa. Najniższe wynagrodzenie jest na poziomie 1 700 funtów, a więc prawie 9 000 złotych.

W związku z tym zarówno ceny żywności, jak i ceny utrzymania w Wielkiej Brytanii również są większe niż w Polsce.