Na rynku Catalyst, prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, zadebiutowały 21 marca Kielce. Łączna wartość emisji wprowadzonych przez miasto obligacji to 167,5 mln zł, a nominalna jednego waloru - 1 tys. zł. Obligacje Kielc Bank Pekao S.A. objął w grudniu 2021 r., teraz przygotował ich emisję. Dzięki wprowadzeniu ich na rynek Catalyst może je nabyć każdy zainteresowany inwestor.

Nie tylko kapitał

Jak powiedział Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao nadzorujący pion bankowości korporacyjnej, rynków i bankowości inwestycyjnej, wejście na Catalyst to bardzo dobry ruch, który zapewni miastu perspektywiczne finansowanie. Obligacje są bowiem siedmio-, piętnasto- i szesnastoletnie. Terminy wykupu poszczególnych serii przypadają na lata 2022-2037.
Taki sposób finansowania zapewni miastu środki na prorozwojowe projekty zwiększające jego atrakcyjność i poprawiające standard życia mieszkańców. Finansowanie obligacjami może okazać się w długiej perspektywie korzystniejsze niż inne dostępne na rynku finansowym produkty, np. kredyty.
Reklama
Sam fakt pozyskania kapitału to tylko jeden aspekt. Obecność na rynku kapitałowym jest również okazją do przyciągnięcia uwagi inwestorów, co może przełożyć się na korzystną współpracę przy innych projektach realizowanych przez miasto.
Reklama
- To także promocja Kielc jako ośrodka gospodarczego. Trzymamy kciuki, żebyście państwo byli jak najlepiej rozpoznawani na rynku kapitałowym. Bardzo się cieszymy, że samorządy potrafią organizować finansowanie z różnych źródeł, zarówno rządowych, jak i unijnych. Obligacje komunalne, dzięki którym można finansować inwestycje, to doskonały instrument do rozwoju miasta - powiedział Jerzy Kwieciński.
Bank Pekao jest od wielu lat wiodącym organizatorem emisji na krajowym rynku nieskarbowych papierów dłużnych. W ciągu ostatnich 12 lat łączna wartość podpisanych przez Pekao umów finansowania największych projektów sektora publicznego przekroczyła 48 mld zł, z czego znaczna część to finansowanie projektów samorządowych, np. związanych z infrastrukturą komunalną (8,1 mld zł) czy transportem publicznym (5,6 mld zł).
Tylko w ubiegłym roku Pekao przygotował finansowanie dla Radomia (program obligacji warty 58 mln zł), Lublina (140 mln zł), Rzeszowa (57 mln zł) i Łodzi (418 mln zł).
W przypadku Łodzi bank współorganizował pierwszą w Polsce samorządową emisję zielonych obligacji, z których pieniądze trafią na projekty związane z niskoemisyjnym transportem miejskim oraz oczyszczaniem ścieków. Taki sposób finansowania wpisuje się zatem zarówno w cele każdego nowoczesnego samorządu, jak i strategii banku, w której dbałość o środowisko odgrywa szczególną rolę.
- Zgodnie z naszą strategią biznesową i strategią ESG konsekwentnie będziemy zwiększać udział w naszym portfolio projektów, które przyczyniają się do ochrony środowiska i zwiększają komfort życia mieszkańców Polski. Ważna będzie tutaj również rola inwestycji samorządowych. Dlatego cieszę się, że kolejny raz możemy być pionierem i jako pierwsi w Polsce organizujemy emisję zielonych obligacji dla samorządu - komentował współpracę z Łodzią Jerzy Kwieciński.

Dla największych w Polsce

Zgodnie z danymi agencji Fitch Polska w obszarze organizacji i obsługi nieskarbowych papierów dłużnych (powyżej 365 dni), biorąc pod uwagę zadłużenie pozostające w obrocie na 31 grudnia 2021 r., Bank Pekao S.A. posiadał ponad 31 proc. udziału w rynku, zajmując tym samym pierwsze miejsce w kraju. O jego silnej pozycji świadczy blisko 39 proc. udział w segmencie organizacji emisji obligacji korporacyjnych (1. miejsce), blisko 17 proc. udział w segmencie organizacji papierów dłużnych banków (3. miejsce) oraz ponad 23 proc. udział w organizacji emisji obligacji komunalnych (2. miejsce).
Bank Pekao obsługuje największe firmy w Polsce - został koordynatorem i dealerem emisji dziesięcioletnich obligacji ESG koncernu PKN Orlen wartej 1 mld zł. Wysokość stopy procentowej powiązana jest z ratingiem MSCI ESG i może być podwyższona w przypadku spadku tego odzwierciadlającego troskę o środowisko, społeczną odpowiedzialność biznesu oraz ład korporacyjny ratingu. Bank Pekao jest też jednym z globalnych koordynatorów i współprowadzących księgę popytu emisji siedmioletnich zielonych obligacji Orlenu o wartości 500 mln euro, przeprowadzanej na rynku międzynarodowym.
- W przypadku tej transakcji szczególnego podkreślenia wymaga to, że mamy do czynienia z emisją na międzynarodowym rynku w organizacji, w której Bank Pekao odgrywa kluczową rolę. To istotne, ponieważ chcemy być bankiem pierwszego wyboru dla dużych polskich firm, które finansują się na zagranicznych rynkach, zdobywają kontrakty eksportowe czy dokonują przejęć za granicą - mówił Jerzy Kwieciński.
Bank ma również duże doświadczenie w międzynarodowej obsłudze partnerów prywatnych. Pekao był globalnym koordynatorem, współorganizatorem i prowadzącym księgi popytu w dwóch znaczącej wielkości emisjach obligacji spółki Inpost. Emisja na rynku międzynarodowym miała wartość 490 mln euro, a jednocześnie przeprowadzona emisja w Polsce zakończyła się sprzedażą obligacji o wartości 500 mln zł. Współprowadził też księgę popytu przy międzynarodowej emisji siedmioletnich obligacji koncernu chemicznego Synthos, o wartości 600 mln euro.
GRK
Partner
foto: materiały prasowe