W najnowszym numerze tygodnika "Sieci", który ukaże się w poniedziałek, będzie można przeczytać wywiad z prezesem NBP Adamem Glapińskim. Fragmenty rozmowy zostały opublikowane w niedzielę na stronie internetowej wPolityce.pl.

Reklama

Najlepsza gospodarka w historii?

- Moim zadaniem jako prezesa NBP było uspokojenie ludzi, że każdy chętny będzie mógł wyjąć swoje pieniądze z banku, że oszczędności są bezpieczne i pewne. I to się udało (...). W żadnym momencie gotówki nie zabrakło, dostarczaliśmy ją na bieżąco, choć problem pojawił się z dnia na dzień. Byliśmy na każdy możliwy kryzys dobrze przygotowani. Choć oczywiście nie przewidzieliśmy pandemii - powiedział Glapiński.

Zdaniem Glapińskiego, obecny stan finansów Polski jest "najlepszy w historii".

Reklama

- Polska jest bardzo mało zadłużona, wewnętrznie i zewnętrznie. W żadnym stopniu, wbrew temu, co się czasem wmawia, zadłużenie nie stanowi jakiegoś ryzyka (...). Polska prowadzi bardzo racjonalną, konserwatywną politykę finansową. Szybko rosną też nasze rezerwy walutowe, obecnie wynoszą prawie 135 mld euro (...). Wzrost zadłużenia w ubiegłym roku nastąpił na całym świecie, bo tego wymagały działania antykryzysowe. Przy rozwoju gospodarczym, jaki mamy, to zdarzenie bez większych konsekwencji - mówi Glapiński.

Reklama

Niski dług publiczny?

W opinii szefa NBP, "większość krajów rozwiniętych ma znacznie wyższe długi publiczne niż Polska".

- My mamy nadal relatywnie niski dług publiczny (...). Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys, dynamicznych i prężnych w Europie, a może i na świecie. Z każdego kryzysu wychodzimy wzmocnieni, bez strat albo z małymi stratami, za każdym razem w efekcie zmniejszając dystans do często pokiereszowanych liderów - podkreślił.