Po politycznej awanturze – kiedy partia rządząca nie zgodziła się na senacką poprawkę, w której proponowano 80 mln zł na tę dziedzinę – premier ogłosił, że skieruje środki na ten cel. Ale już nie via Sejm.

Reklama

Dzięki temu ma zostać ogłoszony konkurs na budowę infolinii czynnej całą dobę. Obok tego mają powstać programy profilaktyczne na walkę z uzależnieniem cyfrowym. Ponieważ może być to pochodną pandemii, to – jak tłumaczy minister zdrowia Adam Niedzielski – finansowanie ma pochodzić z funduszu covidowego. W sumie 20 mln zł.

Kolejne 60 mln zł ma być przeznaczone na zwiększenie wyceny świadczeń dla dzieci i młodzieży. Po to, aby zachęcić poradnie do oferowania takiej opieki w ramach NFZ, bo obecnie wiele z nich przyjmuje głównie prywatnie.

Reklama
Choć nacisk jest kładziony na opiekę środowiskową, czyli blisko domu dziecka, to będą również pieniądze na wyremontowanie i unowocześnienie oddziałów szpitalnych dla najmłodszych, w sumie 120 mln zł – po 3 mln zł na oddział, który będzie potrzebował takiego wsparcia.