"W systemie MLS sprzedaje się w Polsce kilkanaście proc. mieszkań (głównie w większych miastach). Mimo to te dane są bardzo wiarygodne i pozwalają określić tendencje na rynku nieruchomości" - mówi Janusz Schmidt z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. We wrześniu trendem dominującym był wzrost. Potwierdzają to także oferty, które można znaleźć w portalach internetowych.

"Wzrosty cen nie były duże, za to na pewno przybywa transakcji. Było ich o 50 proc. więcej niż w sierpniu" - mówi Jerzy Sobański z agencji Akces. "Teraz transakcji jest nawet o 30 proc. więcej niż wiosną" - mówi Aleksandra Szarek-Ostrowska z Home Brokers. Jednak ten większy popyt nie dotyczy wszystkich mieszkań. Największym zainteresowaniem cieszą się lokale do 50 metrów, które kwalifikują się do programu Rodzina na Swoim.

"Mieszkania dwupokojowe do 45–50 mkw. - w tym segmencie można mówić o największym popycie, a przy ograniczonej podaży, sprzedający nie są skłonni do negocjacji cen" - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Nie tylko rządowe dopłaty do kredytów mieszkaniowych powodują, że najlepiej sprzedają się mniejsze lokale, których na rynku zaczyna brakować.

Więcej informacji:Rynek nieruchomości powoli odzyskuje kondycję

p