Emerytura olimpijska

Emerytura olimpijska to specjalne świadczenie finansowe, które przysługuje polskim medalistom igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich oraz innych prestiżowych zawodów sportowych. Jest to forma uznania za wybitne osiągnięcia sportowe i wkład w promocję Polski na arenie międzynarodowej.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Aby otrzymać emeryturę olimpijską, należy spełnić kilka warunków:

  • Zdobyć medal na igrzyskach olimpijskich, paraolimpijskich lub igrzyskach głuchych.
  • Posiadać polskie obywatelstwo.
  • Ukończyć 40 lat.
  • Nie być karanym za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
  • Nie być karanym dyscyplinarnie za doping w sporcie.
  • Nie uprawiać aktywnie sportu (nie uczestniczyć w zawodach organizowanych przez polski związek sportowy).

Jak otrzymać emeryturę olimpijską?

Aby otrzymać emeryturę olimpijską, należy złożyć wniosek do Ministra Sportu i Turystyki. Do wniosku należy dołączyć m.in. dokumenty potwierdzające zdobycie medalu, posiadanie polskiego obywatelstwa oraz niekaralność.

Podwyżka emerytury olimpijskiej

Od początku 2025 roku medaliści olimpijscy i paraolimpijscy, a także uczestnicy innych prestiżowych zawodów, mogą liczyć na znacząco wyższe comiesięczne świadczenie. Rząd podjął decyzję o podniesieniu tzw. emerytury olimpijskiej do kwoty 4967,95 zł brutto, co stanowi wzrost o ponad 1000 złotych w porównaniu do roku poprzedniego. Ta podwyżka jest wyrazem głębokiego szacunku dla sportowców, którzy swoimi osiągnięciami rozsławili Polskę na całym świecie.

Wysokość świadczenia dla medalistów olimpijskich i paraolimpijskich jest ściśle powiązana z wynagrodzeniami urzędników państwowych. Obliczana jest jako iloczyn podstawowej pensji członka korpusu służby cywilnej i stałego współczynnika 1,8. To oznacza, że wraz ze zmianami w wynagrodzeniach urzędników, automatycznie zmienia się również wysokość emerytury olimpijskiej. Obecnie, z tego świadczenia korzysta 597 polskich sportowców, w tym 251 medalistów igrzysk olimpijskich, 277 medalistów igrzysk paraolimpijskich i igrzysk Głuchych, a także 69 innych laureatów prestiżowych zawodów sportowych, 60 medalistów zawodów "Przyjaźń 84", 9 medalistów olimpiady szachowej.

Warto dodać, że choć emerytura olimpijska jest przyznawana medalistom olimpijskim i paraolimpijskim, dotychczasowe przepisy nie obejmowały wsparciem dzieci zmarłych sportowców. Nowe regulacje mają to zmienić, wprowadzając tzw. emeryturę sportową dla osieroconych dzieci. Co istotne, emerytura olimpijska nie jest opodatkowana, a także nie podlega potrąceniom na składki zdrowotne i społeczne.