Przeniesienie oszczędności z OFE na IKE obniży emeryturę maksymalnie o 6 proc.

| Aktualizacja:

Jeśli planowana przez rząd likwidacja otwartych funduszy emerytalnych (OFE) stanie się faktem, wszyscy uczestnicy funduszy będą musieli wybrać, czy zgromadzone w nich oszczędności ulokować w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy na indywidualnych kontach emerytalnych. W zależności od decyzji po osiągnięciu wieku emerytalnego odłożone pieniądze powiększą państwowe dożywotnie świadczenie albo wypłacimy je sami z prywatnego trzeciego filaru. Jak to wpłynie na wysokość świadczenia?

wróć do artykułu
  • ~Inwestor od zawsze
    (2019-05-06 12:09)
    Niestety mili ludzie wasze wywody s aBEZ zadnej wartosci.Po pierwsze,od srodkow zabranych do IKE sciagna od razu 15 % ! A potem beda normalne oplaty za zarzadzanei ,tak jak w kazdym obecnym funduszu.Oplaty ktorej wysokosci NIE znamy.Dalej; wyniki i suma w IKE bedzie zalezec od skutecznosci zarzadzajacych.Zauwazmy,ze GPW NIE MA przed soba ZADNEJ dobrej przyszlosci.Gdy inne gieldy bija co chwila kolejne,historyczne rekordy,WIG20 wciaz traci do swojego szczytu z roku 2007 az ok. 45 % !!!! A przed nami kolejny kryzys.Zeby przeniesc aktywa do IKE ,OFE musza jes najpierw sprzedac ,co wlasnie robia,sprzedajac juz akcje i paiery za ok. 200 milinomow co miesiac.To zbija ceny akcji na gieldzie,zmniejszajac wysokosc srodkow,o ktorych mowimy. Jesli przeneisie sie je do ZUS,takze zaplacimy te 15 % ale pozniej nastepne 18,17 czy ile wtedy ebdzie ,tak jak to robi i teraz ZUS od wyplacanych emerytur.Co do inflacji,wlasnie ruszyla skokiem i obenie wynosi juz + 2,2 % a wielu przewiduje ze juz w tym roku dojdzie anwet do 3,czy anwet 4 % !. tak wiec wasz eopowiesci o tym ,z estarca zaledwie 6 % ( co i tak jest bardzo duzo) ,mozecie sobie zapisac na pamiatke,choc watpie,zeby kiedys chcialo sie wam z tego smiac.
  • ~Michałek
    (2019-05-07 12:19)
    Obliczyłem to sobie samemu, żeby nie pisać głupot. Średnio od 1995 roku OFE wypracowuje 2 razy więcej z naszych oszczędności niż ZUS. Jeżeli ktoś w mediach mówi inaczej, to kłamie. Wnioskując, jeżeli przeniesiesz pieniądze do ZUS, to stracisz (bo w OFE byś gromadził więcej oszczędności). Jeżeli przejdziesz to IKE, to tracisz odrazu 15% (z tym, że te środki będą lepiej obracanie niż przez ZUS). Reasumując, tak czy siak tracisz na koszt Państwa. Widocznie ustawa została zrobiona po to, bo w Państwie brakuje pieniędzy.