Emerytura po staremu czy po 40 latach pracy? Co się bardziej opłaca? WYLICZENIA

| Aktualizacja:

Wprowadzenie stażu zawodowego jako kryterium wcześniejszego przejścia na emeryturę będzie oznaczało znaczące zmniejszenie comiesięcznych wypłat dla osób, które będą chciały skorzystać z takiej możliwości.

wróć do artykułu
  • ~Wina Tuska
    (2015-07-07 07:19)
    Największa emeryturę wypracują Ci, którzy będą zabierać pracę młodym aż do swojej śmierci. Tyle tylko, że z tej emerytury nigdy nie skorzystają. Może im w nekrologach i na nagrobkach będą pisać, np. "wysłużył sobie 2758 zł emerytury" jako ich największe "życiowe osiągnięcie".
  • ~Niedoszlyemeryt
    (2015-07-07 07:46)
    A kto wyliczy ile potencjalnych emerytów nie dożyje wieku powyżej 65 lat aby móc się cieszyć ta wspaniała emerytura? Jestem zdecydowanie za kryterium okresu skladkowego! Ponadto dlaczego najbliższą rodzina po śmierci ubezpieczonego nie może pobierać 100 % emerytury? Brak środków w ZUS? Zwolniony połowę tych darmozjafow, a pieniądze się znajdą!
  • ~dziad w imieniu prawa
    (2015-07-07 09:55)
    I jeszcze jedno - nie myślcie, że będziecie pracować do 67 lat - gdzie i kto was zatrudni ?
    Pracodawcy zamienią was na młodszych po 50 roku życia, a po 60 ciu latach w tym kraju nie ma szansy na zatrudnienie - chyba że w rządzie i senacie. Podniesienie wieku emerytalnego ratuje budżet, zaś ludzi pogrąża w biedzie, wiem coś o tym.Mam 60 lat, ani pracy ani emerytury - nie mam z czego żyć.
  • ~To są prawdziw eliczby
    (2015-07-07 07:53)
    Oto prawdziwe wyliczenia do danych podanych w tym artykule. Mężczyzna przechodząc na emeryturę w wieku lat 60 dostaje od ZUSu przez 5,5 roku (5,5 x 12 x 1500 zł) sumę 99 tys. zł. Kiedy dożywa do 65,5 roku życia, w stosunku do osoby przechodzącej na emeryturę w tym wieku, będzie otrzymywał rocznie o 3120 zł mniej. TO ZNACZY, ŻE MUSIAŁBY ŻYĆ JESZCZE PONAD 30 LAT, ABY TA RÓŻNICA ZOSTAŁA ZNIWELOWANA (99000/3120 = 31,7 roku). Ale mężczyzna w Polsce żyje przeciętnie do 72 roku życia. Tak więc, mężczyzna przechodzący na emeryturę w wieku lat 60 otrzyma od ZUSu 12 x 12 x 1500 zł, czyli 216 tys zł łącznej emerytury, zaś te co dopiero w wieku 65,5 roku 5,5 x 12 x 1760, czyli 116160 zł łącznej emerytury. Tak więc ten pierwszy umrze po 12 latach brania emerytury o 99000 zł "bogatszy"
  • ~autor
    (2015-07-07 09:34)
    dlaczego nie zlikwidują przywilejów emerytalnych, ta patologia pożera kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Nie stać nas na 40 letnich emerytów , w Niemczech policjant pracuje jak wszyscy, jeżeli nie wyrabia to przenoszony jest na inne stanowisko.
  • ~z neta
    (2015-07-07 08:30)
    Gdzie są pieniądze Gdzie są pieniądze ze składek emerytalnych? Trochę dużo czytania, ale to są fakty! Warto czasem myśleć samodzielnie. Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w Polsce to ok. 3600. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie – procent składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16,163 mln. Możecie te dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Miłej zabawy. Ale co z tego wynika?? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego?? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11 375 519 400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to tylko składka emerytalna. Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136 506 232 800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku. Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie – w marcu 2011 było ich 4,979 mln. To znowu wg. oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, bo już na pewno nie zmieszczą mi się w kalkulatorze, a poza tym – na nich jest OSOBNA składka!!!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura – znowu wg rządowych, oficjalnych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk wynosiła w tymże marcu 2011 zaledwie 1721,00 zł. Czyli o 554 mniej niż wynika ze składek wyliczonych na podstawie danych statystycznych rządu RP, GUS, ZUS, KRUS i każdy inny SRUS. Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na emerytury (czyli średnio ZUS jest na plusie około 2,5 miliarda zł miesięcznie, czyli 30 miliardów rocznie!!!). Tymczasem, rząd ubolewa, że budżet dopłaca ponoć do emerytur dziesiątki miliardów rocznie. Jesteście zdumieni?? To przeliczcie jeszcze raz. Też liczyłem, bo nie wierzyłem. Wniosek jest taki: ktoś z trójki: GUS, ZUS, Rząd RP łże. ŁŻE W BEZCZELNY SPOSÓB. Gorzej: dopuszczam możliwość, że łże więcej niż jeden, a nawet że łżą wszystkie wymienione instytucje. Taki jest mój wniosek. Ale jest też PYTANIE: co dzieje się z nadwyżką??? I takie są wnioski wynikające z oficjalnych danych statystycznych. Chyba, że Rostowski przesłał sfałszowane dane do GUS, wszak to, używając eufemizmu, mistrz kreatywnej księgowości. Załóżmy jednak, że dane oficjalne są prawdziwe, a więc wnioski zeń wynikające także. Proszę sobie wyobrazić, jaka gigantyczna nadwyżka powstanie przy wydłużeniu czasu pracy potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, pracy tej i tak nie ma, a bezrobocie zamiast maleć wciąż rośnie, co również potwierdzają dane oficjalne. Na co ma pojść taka nadwyżka?? Na zrzutkę na Greków?? Włochów?? By żyło im się jeszcze lepiej?? Gdzie jest kasa!!! Jeśli tak jak ja, jesteś przeciw kłamstwom rządzących, to proszę skopiuj to na inne fora, aby jak najwięcej osób mogło to przeczytać, zanim zostanie usunięte. Ludzie kiedy w końcu wyjdziemy na ulice i zaczniemy walczyć o swoje? pieniądze???” zwiń
  • ~Maja
    (2015-07-08 08:14)
    Tylko jak mi dają możliwość pobierania emerytury po 40 latach - to biorę i nie będę się zastanawiać czy dobrze zrobiłam .
    Średnia krajowa jest bardzo duża - kto tak pięknie zarabia , bo Ci którzy mają najniższą krajową to i tak będą mieli jak do tej chwili czyli nic .
    Ale możliwość spokojnego snu że nikt mnie nie zwolni będzie premią na dalsze lata mojego skromnego życia emerytki.
  • ~Najbardziej...
    (2015-07-07 10:02)
    '
    Najbardziej w polskim systemie emerytalnym podoba mi sie zasada, ze emeryci moga pobierac swiadczenie i pracowac w sferze budzetowej, w tym w parlamencie, az po kres zycia.
    To jest naprawde piekna zasada.
    ---
    A mlodzi niech wy...laja na zmywak do Chin.
    ,
  • ~Emeryci...
    (2015-07-07 10:42)
    Emeryci powinni miec prawo dorabiania do emerytury, ale tylko i wylacznie w sektorze prywatnym.
  • ~całaprawda
    (2015-07-07 10:30)
    autor jak to zwykle, manipuluje - nie bierze pod uwagę nie mających pracy, mogących przejść na emeryturę wg starych zasad, a którzy muszą czekać dodatkowy czas na emeryturę. PO osiągnięciu "nowego wieku" otrzymają tyle samo co dostaliby przechodząc na emeryturę wg. "starych zasad".
  • ~Jan
    (2015-09-20 17:18)
    Zlikwidowac przewileje wszyscy rowno pani na policij za biurkiem tez 15 lat pracy i emerytura a inna pani zza biurkie w innym sektoze tomdo smierci praca jednakowa
  • ~obiektywna
    (2015-07-09 12:53)
    Należy przede wszystkim powrócić do wyliczania emerytur w/g starych zasad tj z ostatnich 10 lat pracy lub 20 z wybranych z całego okresu zatrudnienia. Nie może być tak, że rządzący wybierają sobie roczniki w.g swojego widzimisię, że taki rocznik liczony będzie po staremu , a taki rocznik będzie liczony po nowemu tzn. w/g przeliczenia wynikającego z kapitału początkowego, składek emerytalnych dzielonych przez przeżycie ? - w tej sprawie winno być ogłoszone referendum - w/g jakich zasad ma być wyliczana emerytura. We wszystkich ustawach emerytalnych Partia Oszustów majstrowała przy rocznikach 1953 - 1960 - czy dlatego, że był wtedy wyż demograficzny?Zaczynając pierwszą pracę powinna obowiązywać ustawa emerytalna obowiązująca w dniu pierwszej pracy ubezpieczonego - , a dalsze zmiany wprowadzane w ustawach dot.zmian emerytalnych powinny obejmować ubezpieczonych zaczynających pierwszą pracę w dniu wejścia ustawy w życie - a nie jak dany pseudo minister ustala sobie. Niech zostanie ten 40 letni okres pracy ale pod warunkiem wyboru sposobu wyliczenia przyszłej emerytury - to by było najbardziej sprawiedliwe.Czemu związku zawodowe tym się nie zajmą ? Najwyższy czas stanąć po stronie emerytów, którzy mają przepracowane 35-40 lat pracy a weszli w nowe zasady wyliczania emerytur !!!~ Od czego jesteście?Nie może być tak, że różnica wyliczana wzorem w/g starego systemu a w/g nowego wynosi ok.900 - 1000 zł na każdej emeryturze - przecież to skandal? Gdzie są te Związki ?? czemu nie walczą o tych emerytów? Ci ludzie pracowali na to tyle lat , że zasługują na godną emeryturę i związki nier powinni pozwolić na to, by państwo zabrało im to, co im się należy!!!
  • ~ajkawbenorkaw
    (2015-07-22 08:38)
    Młodzi na zasiłku dla bezrobotnych, albo na zapomogach. A ty stary dziadu pracuj do śmierci. Czy ci wszyscy rządzący nie raczą zauważyć, że masowo umierają ludzie w coraz to młodszym wieku. Ilu tych pracujących dożyje wieku emerytalnego 67 lat? 10%? 20%? 25 ?. Nie mam danych aby postawić prawidłową prognozę. Osobiście uważam, że bardzo dobry będzie już wynik 15% ludzi dożywających 67 lat. A pracodawcy przypominają mi niestety właścicieli niewolników murzynów. Białych murzynów.
  • ~seth
    (2015-09-20 18:19)
    95% ludzi wzięło by te 200zł mniej emerytury, żeby tylko iść 5 lat szybciej emeryturę, jak będą potrzebowali to sobie dorobią.
  • ~bolo
    (2015-08-25 09:39)
    Ja tak tylko nieśmiało zwrócę uwagę, w ferworze "walki" czy 67 czy 60!
    Proszę zwrócić uwagę po 40 latach składkowych tz praca zaraz po maturze w wieku 20 lat i to za wynagrodzeniem brutto ok 6000 zł+ do tego 40 lat składkowych=emerytura 1500 zł netto!!! Dech zapiera w piersiach! Pytanie! Ile osób jest w stanie spełnić takie kryteria ? Bardzo niewiele! Dyskusja o wieku z punktu widzenia przyszłego emeryta jest bezprzedmiotowa ponieważ 90 % przyszłych emerytów be względu na wiem czy przejdzie na emeryturę w wieku 60 , 65 czy 67 i tak nie wypracuje środków na najniższą emeryturę czyli socjalną i taka dostanie według dzisiejszego systemu czyli zdefiniowanej składki. Dlaczego o tym nikt nie mówi i pisze tylko robi jakieś wirtualne symulacje!
    Dowód:1. osoby urodzone po 1968 roku są obowiązkowo w OFE.
    2. po 15 latach odkładania w OFE średnia emerytura z OFE to 79 zł brutto
    3. nie trudno policzyć ile będzie wynosić emerytura po 30 - 40 latach ,jak będzie oczywiście koniunktura, tak jak w latach 1999 -2014... jakieś 200-250 zł brutto.
    Więc o czym ta dyskusja! Dla przykładu w systemie zdefiniowanego świadczenia z taki stażem emerytury by wynosiła ok 3000 zł miesięcznie. Czy w takim razie reformę emerytalną z 1999 roku można nazwać reformą skoro nastąpiło tak drastyczne pogorszenie. I czy wogóle chodziło o reformę emerytalną czy tylko o to aby 150 miliardów pieniędzy emerytalnych wylądowało na giełdzie czyli w kieszeniach tz, inwestorów którzy żadnych emerytur emerytom nie zamierzają wypłacać.
  • ~jk
    (2015-07-09 10:46)
    Oczywiscie blad w wyliczeniach albo oszustwo jak kto woli wynika z blednych ustalen dlugosci zycia. W Polsce okolo polowy mezczyzn umiera przed 67 rokiem zycia, kobiety ciagna srednio o 5 lat dluzej. Tylko okolo 20% pokonuje pròg 80lat. Te dane statystyczne sa takze w posiadaniu naszych elit politycznych. Nastepny problem to sa przywileje emerytalne, o tym ròwnierz wszyscy wiedza. Z jakis powodòw nikt za to nie chce sie wziac. Albo nasze elity partii politycznych skladaja sie z kompletnych idiotòw, albo umyslnie dzialaja przeciwko wiekszosci spoleczenstwa.
  • ~olać platfusów
    (2015-09-20 11:37)
    mam w d..pie za 250 zł miesięcznie nie będę pracował 6 lat dłużej jak mi braknie dorobię na czarno
  • ~haha
    (2015-09-23 09:12)
    A darmozjady z PO i PSL siedząc na państwowych stołkach mogą pierdzić w nie nawet do 200 lat. Oni się nie musza stresować , no chyba że wyborami co 5 lat.
  • ~kola
    (2015-09-21 08:50)
    A jak pójdzie obywatel na emeryturę w wieku 100 lat to będzie miał 15 000 emerytury.
    według ZUSu najlepszy wariant. ZUS poleca!!!
    ZUS!! - IDIOCI I ZŁODZIEJE!!
  • ~januszz
    (2015-08-24 14:28)
    Dlaczego przyjęto średnią krajową, kiedy wiadomo, że średnią krajową (i więcej) otrzymuje tylko ok 33% pracujących. Następna sprawa aktywność zawodowa w przedziale 55 + i wyżej wynosi ok 40%. To się nazywa rzetelność. Czyżby redakcja gazety bała się prawdziwej rzeczywistości.

Może zainteresować Cię też: