Nakaz wyłączania przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne elektrowni słonecznych, kiedy jest za małe zapotrzebowanie na energię, zmiany stawek, po których można sprzedawać energię do sieci… między innymi z takimi problemami mierzą się ci, którzy postawili na fotowoltaikę. Rozwiązaniem tych kłopotów są magazyny energii pozwalające na jej sprzedawanie wtedy, kiedy zapotrzebowanie na nią jest największe i kiedy jest najdroższa. Jednak żeby mieć magazyn, trzeba wyłożyć na to niemałe pieniądze.

Reklama

Jeśli ktoś do takiej inwestycji się przymierzał, teraz będzie się musiał nad tym dobrze zastanowić. Dlaczego? Bo fiskus chce zarzucić sieci na fotowoltaiczne farmy.

Resort finansów planuje wprowadzenie dodatkowych podatków związanych z montażem słonecznych paneli

Ma to związek z przygotowywanymi przez ministerstwo nowymi regulacjami dotyczącymi zmiany w podatku od nieruchomości. Jak wskazuje serwis gramwzielone.pl, choć w projekcie przepisów nie pojawia się odwołanie wprost do farm fotowoltaicznych, to jednak mogą one mocno ucierpieć, jeśli propozycje ministerstwa zostaną wdrożone.

Chodzi o to, że nowe przepisy nie precyzują dokładnie co tak naprawdę na farmach podlega opodatkowaniu. Dotychczas dwuprocentową daniną były obłożone wyłącznie konstrukcje wsporne. W projekcie nowych regulacji zostało jasno określone, że pojęciem budowli zostaną objęte między innymi określone części elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych. Takiego wyszczególnienia nie doczekała się jednak fotowoltaika.

W opinii prawników to otworzy furtkę do naliczania przez gminy znacznie wyższego podatku od naziemnych elektrowni fotowoltaicznych, uwzględniającego wartość nie tylko części konstrukcyjnych, ale także pozostałych komponentów, mających znacznie wyższą wartość – pisze serwis.

Opodatkowanie fotowoltaiki wzrośnie nawet dziesięciokrotnie

Właściciele farm fotowoltaicznych biją na alarm i szacują, że po wejściu w życie nowych regulacji opodatkowanie może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. Jak to wygląda na konkretnym przykładzie?

Obecnie, przy obłożeniu podatkiem tylko elementów konstrukcyjnych farmy fotowoltaicznej o mocy jednego megawata, wysokość daniny płaconej fiskusowi wynosi około 5-10 tys. zł. Po zmianie przepisów może wzrosnąć do 50-60 tys. zł – przytacza wyliczenia serwis gramwzielone.pl

To grozi katastrofą

- Efekt takiego zabiegu, który oby okazał się jedynie pewnym niedopatrzeniem legislacyjnym podlegającym niezwłocznej korekcie, byłby dla polskiego sektora fotowoltaiki, zwłaszcza tej komercyjnej, potencjalnie wręcz druzgocący – ocenia na łamach gramwzielone.pl Andrzej Nentwig z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej.

- W praktyce przy obecnych cenach energii, a nawet zakładając pewien ich wzrost, zwiększony podatek mógłby stanowić kilkanaście procent wartości przychodów generowanych przez elektrownię fotowoltaiczną – wskazuje Nentwig.

Elektrownie fotowoltaiczne. Czy to się jeszcze opłaca?

Zdaniem eksperta tak skonstruowany podatek może doprowadzić do drastycznego obniżenia opłacalności inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne, a w konsekwencji do ograniczenia tempa rozwoju tej gałęzi sektora energii odnawialnej.

Przedstawiciele fotowoltaicznej branży liczą na to, że ostateczny kształt proponowanej nowelizacji zostanie zmieniony tak, żeby nie zadawał ciosów na pograniczu pasa w branżę bądź co bądź istotną dla polskiej gospodarki –komentuje Andrzej Nentwig.

Do sprawy odniosło się ministerstwo finansów podatnicy nie zapłacą wyższego podatku, z drugiej zaś budżety gmin otrzymają dochody z podatku na dotychczasowym poziomie - zaznaczyło MF. Dotyczy to także opodatkowania farm i instalacji fotowoltaicznych, które zarówno obecnie, jak i w świetle projektowanych rozwiązań nie będą opodatkowane w całości, lecz jedynie od ich elementów budowlanych - konstrukcji wsporczych. Farmy fotowoltaiczne ani obecnie, ani w projektowanych rozwiązaniach nie są wymienione jako przedmiot podatku od - podkreśliło ministerstwo w opublikowanym oświadczeniu.

Przypomniało, że w trakcie procesu legislacyjnego MF kilkukrotnie informowało, że w celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości co do zakresu opodatkowania farm fotowoltaicznych kwestia opodatkowania wyłącznie ich części budowlanych zostanie jednoznacznie uregulowana w przepisach ustawy.

Ministerstwo Finansów o nieprawdziwych informacjach

"Na żadnym etapie prac legislacyjnych Ministerstwo Finansów nie rozważało opodatkowania klimatyzatorów, agregatów prądotwórczych oraz paneli fotowoltaicznych, a rozpowszechnianie tego typu nieprawdziwych informacji służy wyłącznie wywoływaniu niepokoju wśród przedsiębiorców i obywateli" - brzmi oświadczenie resortu finansów.



Reklama