Dziennik Gazeta Prawana logo

Długie weekendy w 2026 roku. Majówka będzie krótka. Zobacz, kiedy masz wolne dni od pracy

16 listopada 2025, 08:25
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Długie weekendy w 2026 roku. Majówka będzie krótka. Zobacz, kiedy masz wolne od pracy
Długie weekendy w 2026 roku. Majówka będzie krótka. Zobacz, kiedy masz wolne od pracy/Shutterstock
W przyszłym roku układ świąt przy odpowiednim zaplanowaniu urlopu umożliwi co najmniej czterodniowe weekendy w styczniu, czerwcu i w listopadzie. Długi odpoczynek szykuje się w grudniu, ale majówka będzie krótka.

W przyszłym roku dwa dodatkowe dni wolne w sierpniu

W niedzielę kończy się przedłużony weekend listopadowy. 10 listopada część pracowników odbierała przysługujący ustawowo dzień wolny za przypadające w sobotę, 1 listopada, święto Wszystkich Świętych. Przy dodatkowych trzech dniach urlopu - od środy do piątku - można było mieć aż dziewięć dni wolnego.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny, jeżeli święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę. Oznacza to, że w przyszłym roku pracownikom będą przysługiwały dwa dodatkowe dni wolne za 15 sierpnia oraz 26 grudnia, co da możliwość przedłużenia wolnego. Taka sposobność pojawi się również, gdy święto przypada w okolicach weekendu.

Nie będzie natomiast przedłużonej majówki

Pierwsza okazja będzie już na początku roku. Ponieważ Nowy Rok to czwartek, wystarczy dzień urlopu w piątek, by skorzystać z czterodniowego długiego weekendu. Przy kolejnym dniu urlopu w poniedziałek, 5 stycznia, weekend można wydłużyć do sześciu dni z uwagi na przypadające we wtorek święto Trzech Króli.

W przyszłym roku nie będzie natomiast przedłużonej majówki - Święto Pracy wypada w piątek, a święto uchwalenia Konstytucji 3 maja w niedzielę, co daje tylko trzy dni wolnego, zamiast co najmniej czterech możliwych.

Za Wszystkich Świętych nie będzie przysługiwał dzień wolny

Dłużej odpocząć od pracy można będzie tradycyjnie w okolicach Bożego Ciała, które przypada 4 czerwca. Kolejna możliwość pojawi się w sierpniu - jeśli odbierzemy tu dzień wolny za święto Wniebowzięcia (15 sierpnia), a na pewno szansa na dłuższe wolne będzie w listopadzie. Co prawda, Wszystkich Świętych wypadnie w niedzielę, nie będzie więc przysługiwał za to święto dzień wolny, ale 11 listopada to środa, przy wykorzystaniu urlopu pojawi się więc możliwość pięcio-, a nawet dziewięciodniowego odpoczynku.

Szansą na dłuższy wypoczynek będzie wykorzystanie dni urlopowych w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Ustawowo wolne od pracy będą wtedy dni od 24 do 27 grudnia. Przy wykorzystaniu urlopu 21, 22 i 23 grudnia pracownicy mogą liczyć na tydzień wolnego, z kolei przy odpowiednio zaplanowanym urlopie po świętach może to być jedenaście dni, biorąc pod uwagę, że 1 stycznia 2027 r. również będzie dniem wolnym od pracy. Koniec grudnia będzie również okazją do odebrania dnia wolnego za ustawowo wolny drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który wypada w sobotę.

W 2026 roku 14 dni ustawowo wolnych od pracy

W 2026 roku pracownikom przysługiwać będzie 14 dni ustawowo wolnych od pracy: 1 stycznia w czwartek (Nowy Rok), 6 stycznia we wtorek (Święto Trzech Króli), 5 kwietnia w niedzielę (pierwszy dzień Wielkiej Nocy), 6 kwietnia w poniedziałek (drugi dzień Wielkiej Nocy), 1 maja w piątek (Święto Pracy), 3 maja w niedzielę (Święto Narodowe Trzeciego Maja), 24 maja w niedzielę (pierwszy dzień Zielonych Świątek), 4 czerwca w czwartek (Boże Ciało), 15 sierpnia w sobotę (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), 1 listopada w niedzielę (Wszystkich Świętych), 11 listopada w środę (Narodowe Święto Niepodległości), 24 grudnia w czwartek (Wigilia Bożego Narodzenia), 25 grudnia w piątek (pierwszy dzień Bożego Narodzenia) oraz 26 grudnia w sobotę (drugi dzień Bożego Narodzenia).

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
oprac. Michał Ignasiewicz

Michał Ignasiewicz, dziennikarz, redaktor Dziennik.pl. Warszawiak, po dwóch szkołach Mistrzostwa Sportowego. Siatkarzem nie został, bo zabrakło mu wzrostu, w piłce nożnej nie zrobił kariery, bo byli lepsi. Ale do trzech razy sztuka, więc spełnia się w roli dziennikarza sportowego. Zaczynał gdy miał 20 lat w Super Expressie. Później był m.in. Przegląd Sportowy, Dziennik, Futbol News. Fan futbolu nie tylko tego na poziomie Ligi Mistrzów. Po pracy sam zasiada na ławce trenerskiej i prowadzi swoją piłkarską drużynę. Ukończył Wyższą Szkołę Dziennikarską im. Melchiora Wańkowicza i Akademię im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraTrudny quiz z wiedzy ogólnej dla wybitnych umysłów. 10/13 osiągną nieliczni. 90. proc. śmiałków polegnie »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj