Zestaw do gier podwórkowych i kurtka z nadrukami prac współczesnych polskich artystów zajęły ex aequo drugie miejsce w konkursie Instytutu Adama Mickiewicza na opracowanie projektu gadżetu promującego polską kulturę. Pierwszej nagrody nie przyznano.

Celem zorganizowanego już po raz drugi konkursu było opracowanie projektu koncepcyjnego gadżetu dla dzieci i młodzieży, promującego kulturę polską i przedstawiającego Polskę jako kraj nowoczesny i otwarty. Konkurs, na który wpłynęło 114 prac, skierowany był do studentów i absolwentów wydziałów projektowania, architektury oraz kierunków artystycznych szkół wyższych.

"W tym roku nie zdecydowaliśmy się na przyznanie pierwszej nagrody, ponieważ żadna z prac nie wydała nam się dostatecznie przekonująca. Zależało nam, by zwycięskie projekty były możliwie łatwe do zrealizowania. Mamy nadzieję, że będą one wykonane i dystrybuowane przez Instytut czy w sklepach z pamiątkami przy muzeach" - mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie członkini jury konkursu Bogna Świątkowska, prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Pierwsza z nagrodzonych II miejscem prac pt. "Played in Poland" autorstwa Ewy Odyjas zawiera wybór przedmiotów (m.in. gumę, kredę, grzebień czy szalik) umożliwiających udział w grach podwórkowych, takich jak ciuciubabka, klasy, cymbergaj czy podchody. Przedmiotom towarzyszy krótki opis zasad gier.

Druga z prac, którym przyznano II miejsce pt. "Kurtka" autorstwa Dominiki Laskowskiej i Dominiki Raczkowskiej to propozycja kurtki wykonanej z tyveksu (rodzaj papierowej tkaniny), na której można umieszczać nadruki prac współczesnych polskich artystów. Każdą z prac nagrodzono 8 tys. zł.

"Zależało nam, by była to praca promująca prace polskich artystów, także te mniej znane, na przykład fotograficzne. Dodatkowym elementem jest napis +Polska+ w kilku językach umieszczony wzdłuż suwaka kurtki" - opowiadała obecna na konferencji współautorka nagrodzonej pracy Dominika Laskowska. Trzecie miejsce zajęły także ex aequo dwie prace - "Smok" autorstwa Wojciecha Gierlotki i Artura Garbuli oraz "Greetings from Poland" Katarzyny Jasińskiej. Każdy z projektów został nagrodzony 4 tys. zł.

"Smok" to projekt dziecinnego smoczka w barwach biało-czerwonych i o kształcie nawiązującym do konturów Polski. "Greetings from Poland" to propozycja kredki malującej w kolorach białym i czerwonym z napisem "Pozdrowienia z Polski", który może być tłumaczony na wiele języków.

Wyróżnienia honorowe otrzymały - Edyta Ołdak za pracę "Dzikie tropy" oraz Natalia Bieńkowska za pracę "Brzozowe podkolanówki i rajstopki". Pierwszy z projektów to dziecięce kalosze z motywami polskich zwierząt z podeszwą ozdobioną bieżnikiem w kształcie śladów tych zwierząt. Druga praca to propozycja podkolanówek z motywem nawiązującym do kolorystyki pnia brzozy.