Na rynku istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń, obejmujących zarówno ludzi, jak i rzeczy. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli popularne NNW to rodzaj ubezpieczenia osobowego. W przykrych sytuacjach może ochronić nie tylko ciebie, ale również twoich najbliższych. Jest ono dobrowolne – sam decydujesz, czy chcesz skorzystać z oferty, czy też nie. NNW występuje jako samodzielna polisa (np. dla sportowców, młodzieży szkolnej, studentów), ale także w pakiecie wraz z innymi ubezpieczeniami (np. komunikacyjnymi, szkolnymi, mieszkaniowymi czy turystycznymi).

Reklama

Porównaj online ponad 90 kont bankowych. Sprawdź aktualny ranking!

Kto może skorzystać?

Każda chętna osoba może zdecydować się na zakup polisy NNW. Do wyboru mamy ofertę indywidualną oraz grupową. Ta pierwsza przeznaczona jest dla każdego bez wyjątku, a szczególnie dla osób aktywnych fizycznie, uprawiających sporty, studentów, podróżników, dzieci, a także osób w podeszłym wieku. Polisa grupowa przeznaczona jest dla większej liczby osób i zwykle wykupowana jest dla uczestników różnego rodzaju obozów młodzieżowych, kolonii, wyjazdów szkolnych, pracowniczych oraz przez kierowców i pasażerów pojazdów. Warto dodać, że na taki rodzaj ubezpieczenia dobrze jest zdecydować się również poza okresem wakacyjnym, ponieważ może ono zapewnić ochronę przez 24 godziny na dobę 365 dni w roku we wszystkich miejscach, w których przebywasz.

Należy jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których ubezpieczenie NNW nie będzie w stanie nam pomóc. Do takich należą uszczerbki na zdrowiu spowodowane głównie wypadkami po lub w trakcie spożycia alkoholu czy narkotyków, nieudanymi próbami popełnienia samobójstwa lub przestępstwa, nieodpowiednim leczeniem bądź prowadzeniem pojazdów bez właściwych uprawnień. Do tej grupy zaliczyć również trzeba wszelkie sporty wyczynowe, od których ochroni nas całkiem inny rodzaj ubezpieczenia – od sportów ekstremalnych.

W jakich sytuacjach nas ochroni?

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie NNW może okazać się doskonałym rozwiązaniem w razie przykrych incydentów. Warunki ubezpieczenia określają skutki wypadku, które zostaną ową polisą objęte. Największa liczba wypadków spowodowana jest zwykle na drogach. Uszczerbki na zdrowiu, których doznamy w skutek przebywania w pojeździe w momencie zatrzymania lub postoju, wysiadaniu lub wsiadaniu do niego, w czasie jego naprawy czy serwisu, tankowania na stacji paliw lub rozładunku czy załadunku przyczepy/bagażnika, zostaną objęte ochroną NNW.

Nieszczęśliwe wypadki czyhają na nas nie tylko na drogach – czają się dosłownie wszędzie. Dlatego wypłatę odszkodowania otrzymamy również w sytuacji trwałych uszczerbków na zdrowiu (całkowitego lub częściowego inwalidztwa), nieprzyjemnych następstw zawałów serca bądź udarów mózgu, śmierci oraz w związku z naszym pobytem w szpitalu. Na całkowity lub częściowy zwrot kosztów możemy liczyć m.in. w przypadku organizacji pogrzebu, transportu zwłok, zakupu protez, leczenia, diet szpitalnych, a nawet refundacji leków w krajach zagranicznych. Oczywiście są to tylko niektóre z sytuacji, w których możemy liczyć na wypłatę świadczenia. Listę wszystkich przypadków możemy znaleźć na stronach internetowych wybranych towarzystw ubezpieczeniowych.

Warto się ubezpieczyć

Koszty ubezpieczenia są oczywiście zależne od sumy polisy, na jaką się zdecydujemy, okresu ubezpieczenia, wyboru ryzyk dodatkowych oraz wieku osób ubezpieczanych. Górny pułap jest ustalany indywidualnie – to od nas samych zależy, na ile chcemy się zabezpieczyć. Wysokość wypłaconego świadczenia będzie oczywiście proporcjonalna do wysokości składki, którą uiścimy.

Konto osobiste bez opłat? Porównaj niezależnie i wybierz najlepsze!

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, to świetne rozwiązanie, by zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych sytuacji. Pomoże nam w przypadku niemiłych zdarzeń również i zagranicą, a ochroną obejmie nie tylko ciebie, ale i twoich bliskich. Dużą zaletą polis NNW jest ich stosunkowo niska cena. Możemy ją wykupić już za kilkadziesiąt złotych, a niewykluczone, że w przyszłości pozwoli nam ona zaoszczędzić naprawdę duże sumy, które musielibyśmy wydać np. na leczenie szpitalne poza granicami Polski. Warto również wspomnieć, że jedna osoba może zdecydować się na zakup kilku ubezpieczeń NNW u różnych ubezpieczycieli, a wypłatę należnego świadczenia otrzyma od każdego z nich.