Eksperci TotalMoney.pl jak co miesiąc sprawdzili, na którym koncie oszczędnościowym można zarobić najwięcej. Założyliśmy, że nasz klient co miesiąc zasila regularnie swoje konto oszczędnościowe kwotą 500 zł. Przygotowaliśmy dwa zestawienia - kont na nowe środki i dla nowych klientów oraz tych, z których może skorzystać każdy. W każdym z zestawień znalazło się do 5 najbardziej atrakcyjnych ofert.

Miejsce, jakie dane konto zajęło w zestawieniu uzależnione jest od wysokości oprocentowania oraz kwoty odsetek dopisanej do wpłacanych kwot po 12 miesiącach regularnego oszczędzania. Zakładamy przy tym, że przez rok oprocentowanie środków odkładanych na rachunku nie ulegnie zmianie. Zapraszamy do lektury.

Porównaj online konta oszczędnościowe i załóż online!

Konta dla nowych klientów i na nowe środki

Ranking kont oszczędnościowych - maj 2015 (oferta dla nowych klientów i na nowe środki)
Poz.Bank/
nazwa produktu
Wniosek onlineOprocentowanie nominalneZysk po roku (po podatku)
1Orange Finanse
Konto Oszczędnościowe
Szczegóły konta3,50% (K) (NK) 91,22 zł
2Bank Millennium
Konto Oszczędnościowe 1)
Szczegóły konta3,00% (K) (NS) 77,85 zł
BGŻOptima
Konto Oszczędnościowe
Sprawdź konto3,00% (NS) 77,85 zł
Idea Bank
Konto Oszczędnościowe ZOŚKA
Sprawdź konto3,00% (NS) (K) 77,85 zł
ING Bank Śląski
Otwarte Konto Oszczędnościowe
Sprawdź konto3,00% (NK) (NS) 77,85 zł
3Bank Millennium
Konto Oszczędnościowe
Szczegóły konta2,80% (K) (NS) 72,51 zł
4Alior Bank
Konto Oszczędnościowe
Sprawdź konto2,25% (NK) 57,85 zł
Stan na: 19 maja 2015 

1) Promocja dla posiadaczy Konta 360
(K) - wymagane posiadanie konta osobistego
(NK) - oferta dla nowych klientów
(NS) - oferta dla nowych środków 
Źródło: TotalMoney.pl

Pierwszą pozycję w zestawieniu zajmuje (podobnie jak miesiąc temu) konto oszczędnościowe Orange Finanse. Jego oprocentowanie wynosi 3,5% w skali roku, co po roku regularnego oszczędzania przełoży się na zysk "na czysto" w wysokości 91,22 zł.

Miejsce drugie zajęły aż cztery konta oszczędnościowe: oferowane przez Bank Millennium posiadaczom Konta 360°, Konto Oszczędnościowe BGŻOptima, Otwarte Konto Oszczędnościowe ING Banku Śląskiego oraz, debiutujące w naszym zestawieniu, Konto Oszczędnościowe ZOŚKA Idea Banku. Każde z nich oprocentowane jest w wysokości 3% w skali roku. Oznacza to, że po 12 miesiącach regularnego oszczędzania osoba korzystająca z któregoś z nich zarobi 77,85 zł. Warto dodać kilka słów na temat konta ZOŚKA. Bank niejako "wymusza" na posiadaczach regularne zasilanie rachunku. Promocyjne oprocentowanie konta obowiązuje w pierwszym miesiącu dla kwoty do 100 000 zł. Chcąc utrzymywać je w kolejnych miesiącach, posiadacz konta ZOŚKA powinien: utrzymywać średnie miesięczne saldo z poprzedniego miesiąca na rachunku Zośka każdego drugiego dnia miesiąca oraz dopłacić z Konta IDEALNEGO w dowolnym dniu drugiego (i każdego następnego) miesiąca 10% średniego miesięcznego salda z poprzedniego miesiąca (o wysokości dopłaty klient informowany jest przez system bankowości internetowej).

Miejsce trzecie, z oprocentowaniem 2,80% w skali roku, zajęło konto oszczędnościowe Banku Millennium przeznaczone dla posiadaczy pozostałych rachunków osobistych. Oprocentowanie środków zgromadzonych na nim środków przełoży się po 12 miesiącach na 72,51 zł zysku.

Konta standardowe

Ranking kont oszczędnościowych - maj 2015 (oferta standardowa)  
Poz.Bank/
nazwa produktu
Wniosek onlineOprocentowanie
nominalne
Zysk po roku (po podatku)
1BOŚ Bank
Konto Oszczędnościowe
"Więcej za Mniej" 1)
Szczegóły konta 4,00% (K) 104,63 zł
Getin Bank
Konto oszczędnościowe
Sprawdź konto 4,00% (K) 104,63 zł
Getin Online
Konto oszczędnościowe
Sprawdź konto 4,00% (K) 104,63 zł
2Idea Bank
Konto Zyskowne
Sprawdź konto 3,00% (K) 77,85 zł
Bank SMART
SMART Procent
Szczegóły konta 3,00% (K) 77,85 zł
3Bank BPH
Pracowite Konto Oszczędnościowe 2)
Szczegóły konta 2,75% (K) 71,18 zł
BOŚ Bank
Konto Oszczędnościowe
"Więcej za Mniej"
Szczegóły konta 2,75% 71,18 zł
4BIZ Bank
Rachunek Oszczędnościowy BIZ
Szczegóły konta 2,60% (K) 67,18 zł
5BossaBank
EKOprofit
Szczegóły konta 2,25% (K) 57,85 zł
Citi Handlowy
Konto SuperOszczędnościowe
Sprawdź konto 2,25% 57,85 zł
Meritum Bank
Konto Oszczędnościowe
Szczegóły konta 2,25% (K) 57,85 zł
Stan na: 19 maja 2015 

1) Dla posiadaczy EKOkonta bez Kosztów
2) Dla posiadaczy Maksymalnego Konta
(K) - wymagane posiadanie konta osobistego  
Źródło: TotalMoney.pl

Pierwsze miejsce w zestawieniu kont standardowych zajęły oferty Getin Banku, Getin Online i BOŚ Banku. Ich oprocentowanie wynosi 4,00% w skali roku. Po roku regularnych wpłat posiadacz każdego z tych kont zarobi 104,63 zł. Konto oszczędnościowe "Więcej za Mniej" BOŚ Banku, które znalazło się na pierwszym miejscu wśród ofert standardowych oferowane jest posiadaczom nowego konta osobistego tego banku - EKOkonta bez Kosztów. Oprocentowanie 4% w skali roku obowiązuje dla kwot do 10 000 zł i oferowane jest klientom, którzy zasilają swoje konto osobiste kwotą co najmniej 1 000 zł miesięcznie (w przeciwnym razie oprocentowanie wynosi 3,5% w skali roku)

Pozycję drugą zajmują: rachunek oszczędnościowy Smart Procent Banku SMART oraz Konto Zyskowne Idea Banku. Ich oprocentowanie wynosi 3% w skali roku co po roku regularnego oszczędzania przełoży się na odsetki w kwocie 77,85 zł.

Miejsce trzecie także zajmują dwa konta oszczędnościowe: Konto Oszczędnościowe "Więcej za Mniej" BOŚ Banku oraz Pracowite Konto Oszczędnościowe Banku BPH (dla posiadaczy Maksymalnego Konta). Oba rachunki oprocentowane są w wysokości 2,75% w skali roku, co przełoży się na zysk wynoszący 71,18 zł.

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź, gdzie otrzymasz najtańszy kredyt! Wyniki na email

W majowym ranking kont oszczędnościowych TotalMoney.pl odnotowaliśmy kilka spadków. Pozycję w TOP 3 straciło, po obniżeniu oprocentowania o 0,5 punktu procentowego, Konto Oszczędnościowe Meritum Banku. Mniej za zgromadzone na koncie pieniądze płaci także Bank BPH. Nadal jednak osoba chcąca regularnie wpłacać pieniądze na konto oszczędnościowe ma spore możliwości wyboru. Nowe oferty Idea Banku czy BOŚ Banku pokazują, że mimo niskich stóp procentowych banki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa…