Ubezpieczenia turystyczne mogą gwarantować naprawdę duży zakres ochrony, ale najważniejsze zagrożenia dla urlopowiczów to koszty leczenia oraz utraty bagażu lub sprzętu elektronicznego. Kiedy warto ubezpieczyć się od tego typu wydatków?

Reklama

Kup ubezpieczenie turystycznie– wybierz polisę online!

Po pierwsze, wtedy gdy wybieramy się na wakacje za granicę i organizujemy wyjazd samodzielnie. Wielu podróżujących skupia się wyłącznie na kwestiach związanych z transportem, zakwaterowaniem czy zwiedzaniem, lekceważąc lub zupełnie zapominając o możliwych komplikacjach w trakcie wypoczynku.

Jedno z najkosztowniejszych, niezabezpieczonych składników ryzyka, które podejmują polscy turyści wybierający się za granicę, to koszty leczenia. O prywatną polisę ubezpieczeniową warto zadbać szczególnie wtedy, jeśli wybieramy się poza obszar UE, gdzie możemy skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Ale nawet w krajach objętych usługami w ramach EKUZ (np. w Grecji) nie możemy liczyć na bezpłatne usługi medyczne w pełnym zakresie. Karta obliguje szpitale i inne punkty opieki medycznej do udzielenia tzw. świadczeń niezbędnych. Oznacza to, że za wiele usług będziemy musieli zapłacić za granicą z własnej kieszeni. Karta EKUZ nie zwalnia także pacjenta z płatności za transport medyczny czy inne usługi, które stają się konieczne w przypadku nieprzewidzianych zachorowań czy wypadków.

Reklama

Po drugie, ubezpieczenie wakacyjne warto wykupić wtedy, gdy biuro podróży organizujące naszą zagraniczną wycieczkę, oferuje w standardzie polisę z dużą ilością wyłączeń i niskimi sumami ubezpieczenia. Wielu klientów z zasady nie rozważa rozszerzenia domyślnych opcji ubezpieczeniowych podczas zakupów u touroperatorów. Co więcej, zazwyczaj nie zapoznają się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i nie wiedzą, jaki jest zakres ochrony.

Reklama

Ten błąd może podczas wakacji kosztować nie tylko sporo pieniędzy, ale też dużo nerwów. Urlopowicze na miejscu mogą dowiedzieć się, że muszą uczestniczyć w znacznej części kosztów opieki lekarskiej lub płacić z własnej kieszeni za przypadki wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej.

Powodem do wykupienia prywatnej polisy podróżnej jest również niska suma ubezpieczenia zapewnianego przez biuro podróży (tutaj link do artykułu „Polisa wakacyjna”). Eksperci radzą, żeby zabezpieczała ona koszty leczenia w wysokości ok. 100 tysięcy złotych w Europie oraz 200-300 tysięcy złotych poza Europą. W egzotycznych dla naszego regionu państwach, np. Meksyku czy Brazylii, nieubezpieczone koszty medyczne mogą być jeszcze większe.

Po trzecie, polisa turystyczna jest niezbędna wszędzie tam, gdzie występuje podwyższone ryzyko wystąpienia różnych komplikacji. Warto kompleksowo zabezpieczyć się przed niespodziewanymi wydatkami, jeśli podróżujemy w dziećmi. Dodatkowej ochrony wymagać mogą również wyjazdy do egzotycznych krajów oraz wyjazdy obejmujące aktywny wypoczynek oraz nietypowe zajęcia, np. podróżowanie autostopem, backpacking, itp.

Mimo bogatej oferty zakładów ubezpieczeń Polacy niechętnie decydują się na wykupienie prywatnej polisy wakacyjnej. Zagrożenia związane z wypoczynkiem, szczególnie tym zagranicznym, są lekceważone w myśl zasady, że jeśli do tej pory nic się nie stało, to nie ma prawa wydarzyć się również w przyszłości.

Porównanie Ubezpieczeń Turystycznych. Najlepszy kalkulator i porównywarka.

Oczywiście, dodatkowa polisa to dodatkowe koszty. Tym niemniej pozwala nam ona cieszyć się dodatkową ochronę, np. od kosztów leczenia, utraty bagażu czy następstw nieszczęśliwych wypadków, i przez to zaoszczędzić olbrzymie wydatki i nerwy podczas urlopu. Szczególnie warto o tej formie zabezpieczenia pomyśleć podczas coraz bardziej ostatnio popularnych wyjazdów zagranicę na własną rękę. Pamiętajmy jednak również, że nawet wybierając się na wyjazd wraz z biurem podróży, objęci jesteśmy tylko podstawowym pakietem ubezpieczenia, które np. nie pozwoli nam na bezstresowy odpoczynek, gdy wyjazd wiąże się z podwyższonym ryzykiem (jak np. wyjazd z małymi dziećmi).