Zakup mniejszych ilości waluty nie powinien być specjalnie problematyczny, ponieważ nawet przy założeniu, że wymiana nastąpi po zawyżonym kursie, to strata kursowa będzie odpowiednio niewielka. Kwestia komplikuje się jednak, gdy czeka nas zakup np. kilkuset euro, ponieważ na tej operacji można stracić już naprawdę sporo.

Reklama

Wyjeżdżasz na wakacje? Płać bezpiecznie kartą kredytową! Sprawdź porównanie

Wymiana w kantorze

Niekwestionowaną zaletą zakupu walut w kantorze jest to, że w dużej placówce, poza najpopularniejszymi walutami takimi jak, jak euro czy dolary, kupimy także waluty stosowane w nieco bardziej egzotycznych zakątkach świata. O tym, jak złożone może być to wyzwanie przekonał się zapewne każdy, kto był zainteresowany np. zakupem tajskich bahtów czy rupii indonezyjskich.

To plus, nawet jeśli nie wymienimy całej kwoty, jaką chcemy z sobą zabrać, ponieważ zawsze możemy posiłkować się uniwersalnymi walutami. Ważne jednak, by zabrać z sobą choć trochę lokalnej gotówki, tak by było nas stać np. na dojazd z lotniska – kantory zlokalizowane na lotniskach lub dworcach oferują najczęściej zaniżone lub zawyżone kursy, oczywiście w zależności od tego czy walutę chcemy nabyć czy sprzedać. Uważajmy na nie.

Reklama

Związane jest to z główną wadą kantorów, czyli ogromnym zróżnicowaniem stosowanych w nich kursów. Jeśli nie mamy sprawdzonej placówki, to znalezienie kantoru o przyzwoitym kursie może być czasochłonne i uciążliwe. Słowem, kantor to opcja dla wytrwałych, choć przy większej ilości kupowanej waluty istnieje tu możliwość negocjowania kursu.

Reklama

Wymiana w banku lub Internecie

Decydując się na zakup waluty w placówce banku zyskujemy przede wszystkim absolutną pewność, że otrzymane banknoty nie są podrobione. Mimo wszystko, ceny proponowane przez banki są najczęściej mniej korzystne, niż kursy, jakie można spotkać w kantorach. Dodatkowo w znacznej większości placówek bankowych możliwa będzie wymiana wyłącznie najpopularniejszych walut.

Jest to także mankament spotykany w przypadku kantorowych platform internetowych, e-kantorów, choć największe serwisy tego typu oferują już wymianę kilkudziesięciu rodzajów walut – przy czym uwzględnić należy tu mogące pojawić się koszty dodatkowe, jak np. opłata za przelew walutowy. Do korzyści e-kantorów zaliczyć należy jednak bezsprzecznie wygodę zakupu, możliwość negocjacji kursów wymiany, a także fakt, że te potrafią być naprawdę korzystne.

Porównanie kosztów

Decydując się na zakup waluty, niezależnie gdzie dokonamy tej operacji, należy porównać jej kurs w wielu placówkach, tak by zagwarantować maksymalnie korzystną wymianę. Nawet niewielkie różnice w kursie mogą bowiem przerodzić się w sporą stratę lub zysk, co obrazuje porównanie tabel 1 i 2.

TotalMoney.pl
TotalMoney.pl

Nie chcesz wymieniać gotówki? Zamów na wakacje najlepszą kartę kredytową. Porównaj bezpłatnie

Na koniec warto wspomnieć o rozwiązaniu raczej niestandardowym, ale coraz popularniejszym – wymiany walut za pośrednictwem for podróżniczych, Gdy poszukujemy raczej niewielkich kwot, ale za to nawet najbardziej egzotycznych walut, warto wziąć tę opcję pod uwagę, szczególnie przez wzgląd na bardzo korzystne kursy oferowane przez innych turystów. W Polsce w szybkim tempie przybywa dedykowanych podróżom platform, co stanowi o coraz większej atrakcyjności tej alternatywy dla kantorów tradycyjnych i internetowych, czy też banków.