Wybór oferty przez agenta ubezpieczeniowego to często wybór, który jest dla nas abstrakcją, ponieważ oferta ubezpieczeniowa jest „nienamacalna”. Często o wyborze polisy nie decyduje jej wartość, a to jak korzystnie wypadł agent ubezpieczeniowy. Oczekujemy jasnych, konkretnych i przydatnych informacji a niestety, agenci lubią namiętnie opowiadać o swoim produkcie, co często może irytować.

Reklama

Rosnąca popularność direct

Na szczęście żyjemy w czasach Internetu, gdzie wszystko można ze sobą porównać, w sposób łatwy i wygodny, bez wychodzenia z domu. Mowa o direct, czyli możliwości zakupu ubezpieczenia przez Internet lub telefon. Mimo, że w dalszym ciągu wolimy tradycyjne metody, rynek direct w Polsce jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów ubezpieczeniowych. Wartość polis obowiązkowego ubezpieczenia OC zawartych przez Internet i telefon wyniosła po trzech kwartałach 2013 r. 503 mln zł. Natomiast łączna suma wszystkich ubezpieczeń direct to 896 mln zł. Zmiany wartości polis OC zawartych przez Internet i telefon między 2003 r. a trzecim kwartałem 2013 r. przedstawia poniższy wykres.

Reklama
TotalMoney.pl

Ubezpieczenie auta to przede wszystkim obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Chroni ono nasz interes majątkowy, w momencie kolizji naszego samochodu i w momencie wyrządzenia szkody innym osobom. Ubezpieczenie OC często występuje w pakiecie z AC, które jest już dobrowolne, ale warto je posiadać. Ubezpieczenie to chroni nasze auto m.in. przed kradzieżą i uszkodzeniami. Sytuacje, które obejmuje, to szkoda spowodowana przez kierowcę pojazdu a także zdarzenia losowe. Dlatego też porównaliśmy pakiety OC + AC. Pod uwagę wzięliśmy oferty najsilniejszych naszym zdaniem firm ubezpieczeniowych direct: Aviva, Liberty Direct, Link4, Axa oraz Proama.

Oferty są jasne i czytelne, chociaż na dokładne porównanie kilku propozycji, trzeba poświęcić trochę czasu. Formularze zwykle są dość szczegółowe a wypełnienie każdego z nich to kwestia kilku minut. Podsumowując: Wypełniamy formularz przez Internet, przeglądamy oferty i wybieramy najlepszą ofertę. Polisę otrzymujemy pocztą lub, jeśli zależy nam na czasie, przesyłką kurierską (w przypadku Avivy polisę można otrzymać już nawet dzień po złożeniu formularza). Możliwe jest również otrzymania polisy w formie e-mail – wystarczy wydrukować ją aby mieć dokument przy kontroli pojazdu. Taka metoda również spełnia prawne warunki.

Reklama

Która oferta najlepsza

Klient, dla jakiego przygotowaliśmy porównanie to mężczyzna w wieku 30 lat, który poszukuje ubezpieczenia OC + AC dla swojego 9-letniego Forda Mondeo 2.0 Trend X100 / X. Wyniki przygotowanego przez nas porównania oraz szczegółowe założenia znajdują się w poniższej tabeli. Założenia są także odzwierciedleniem pól, jakie znajdziemy w formularzach znajdujących się na stronach ubezpieczycieli.

Tabela

Zwycięzcą okazała sięAviva, w której nasz klient zapłaciłby za pakiet OC + AC 789 zł. Biorąc pod uwagę zajmujące ostatnie miejsce Link4, klient może zaoszczędzić aż 360,44 zł, co jest naprawdę sporą różnicą. Atrakcyjna oferta zaproponowana przez Avivę wynika również z tego, że kupując pakiet w tej chwili, klient otrzymuje 12% zniżki oraz do 60% zniżki za bezszkodową jazdę. Jak można zapłacić za taką polisę? Jest kilka możliwości: przelew online, przelew tradycyjny bądź przy odbiorze polisy. Na drugim miejscu znalazła się oferta Axy (794 zł) a ostatnie miejsce podium należy do Liberty Direct(798,72 zł).

Podsumowanie

Korzystając z ubezpieczeń direct możemy sporo zaoszczędzić, unikamy pośpiechu i presji, otrzymujemy kilka ofert podanych „na tacy”, a wniosek o interesującą nas polisę możemy wypełnić w każdej chwili. Sami wybieramy to na czym nam zależy, oszczędzając czas i pieniądze. Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie przez Internet nie różni się od tego kupionego od agenta. To gdzie je kupimy, czy w formie tradycyjnej czy online, zależy tylko od nas: jak jest nam wygodniej i ile czasu chcemy na to poświęcić.