W marcu eksperci porównywarki finansowej TotalMoney.pl postanowili znaleźć najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego, dzięki któremu czteroosobowa rodzina mieszkająca z Wrocławia będzie mogła sfinansować niewielkiego domu jednorodzinnego (o powierzchni nie większej niż 120 metrów kwadratowych). Nasi klienci dysponują kwotą 510 000 zł, na którą składa się posiadany przez nich wkład własny (20% kosztów inwestycji) oraz kredyt. Czy dysponując taką kwotą można cieszyć się własnym domem położonym we Wrocławiu lub w jego najbliższych okolicach? O tym napiszemy dalej. Nasi klienci poszukują kredytu hipotecznego w kwocie 450 000 zł, który chcą spłacać kredyt w równych ratach miesięcznych przez 30 lat. Czynnikiem decydującym o pozycji danego banku w zestawieniu jest całkowity koszt kredytu. Najkorzystniejszego kredytu szukaliśmy – jak zawsze – wśród ofert z cross-sell. Zapraszamy do lektury.

Reklama

Czołówkę marcowego rankingu tworzą: BNP Paribas Bank Polska, PKO Bank Polski i eurobank. Dodać też trzeba, że w sześciu bankach nasi klienci nie mieli zdolności kredytowej niezbędnej do otrzymania kredytu w interesującej ich kwocie.

Na najwyższym stopniu podium znalazł się BNP Paribas Bank Polska. U zwycięzcy całkowity koszt kredytu wynosi 322 964 zł. Składają się na niego: odsetki (319 629 zł), koszt ustanowienia hipoteki (200 zł), pcc (19 zł), koszt ubezpieczenia nieruchomości (419,69 zł), wycena nieruchomości (350 zł) oraz ubezpieczenie osobowe (2 346 zł w skali roku). Oprocentowanie kredytu wynosi 4,16%, a prowizja za jego udzielenie – 0%. BNP Paribas oczekuje, że nasi klienci założą konto osobiste (w pakiecie L/XL lub Konto Dobrze Dobrane), będą zasilali go wpływami z tytułu np. umowy o pracę, dokonają 3 transakcji bezgotówkowe kartą wydaną do konta, oraz wykupią ubezpieczenie nieruchomości.

Na drugim miejscu znalazł się PKO Bank Polski. Całkowity koszt kredytu udzielonego przez tego kredytodawcę to 332 948 zł i składa się z odsetek (305 966,28 zł), ubezpieczenia z tytułu utraty pracy (13 812,50 zł), kosztu ustanowienia hipoteki (200 zł ), pcc (19 zł), opłaty za oszacowanie nieruchomości (200 zł) oraz ubezpieczenia nieruchomości (12 750 zł - na cały okres kredytowania). Bank oczekuje od naszych klientów założenia konta osobistego, kupna karty debetowej oraz przystąpienia do ubezpieczenia z tytułu utraty pracy.

Na trzeciej pozycji znalazł się eurobank. Całkowity koszt kredytu udzielonego przez ten bank wynosi 344 798 zł. Składają się na niego: odsetki (318 448,33 zł), koszt ustanowienia hipoteki (200 zł), pcc (19 zł), wycena nieruchomości (260 zł), ubezpieczenie na życie (24 104 zł) i ubezpieczenie pomostowe (1 758,11 zł). Bank oczekuje od klientów założenia konta osobistego i regularnego przekazywania na nie wynagrodzenia oraz korzystania z ubezpieczenia na życie (z oferty eurobanku) przez cały okres spłaty kredytu. W przypadku eurobanku trzeba też wspomnieć o promocji „3 letnia zero-składka”. W jej ramach bank oferuje 3-letnie ubezpieczenie nieruchomości gratis (pod warunkiem skorzystania z ubezpieczenia z oferty bank na 5 lat). Bank oferuje też klientów, którzy przystępują do kredytu wspólnie z inną osobą (osobami).

Teraz wrócimy do tego, jaki dom we Wrocławiu może kupić nasza 4-osobowa rodzina dysponująca 510 tysiącami złotych. W jednym z serwisów internetowych gromadzących ogłoszenia dotyczące kupna i sprzedaży nieruchomości wpisaliśmy, że szukamy niewielkiego domu jednorodzinnego w tym właśnie mieście. Okazało się, że nasi „modelowi” klienci mogliby kupić m.in.:

  • Wybudowany w 2014 r. dom o powierzchni 112 metrów kwadratowych znajdujący się przy ul. Jabłecznej i Morelowej. Cena tego domu to 409 000 zł. Dodać trzeba, że dom jest w tzw. „stanie deweloperskim”
  • Przedwojenny dom o powierzchni całkowitej 111 metrów kwadratowych stojący na Osiedlu Stabłowice. Cena tego domu wynosi 445 000 zł
  • Stumetrowy dom znajdujący się w dzielnicy Psie Pole. Budynek pochodzi z 2011 r., stoi na działce o powierzchni 643 metrów kwadratowych a jego cena to 495 000 zł.

Trwa dobra passa dla osób chcących wziąć kredyt mieszkaniowy. Złotowy kredyt hipoteczny nigdy jeszcze nie był tak tani – średnie oprocentowanie z marcowego rankingu wynosi 4,28% w skali roku. Wszystkie znaki wskazują na to, że sytuacja ta prędko nie ulegnie zmianie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kredyt hipoteczny spłacamy przez kilkadziesiąt lat. Przez ten czas sytuacja na rynku finansowym (a w ślad za nią – stopy procentowe) może wielokrotnie ulec zmianie.