Studenci mają już zazwyczaj za sobą pierwsze doświadczenia z bankowością. Część z nich korzystała już z kont jakie banki oferują młodzieży między 13 a 18 rokiem życia. Dla innych z kolei konto osobiste zakładane po ukończeniu 18 lat jest pierwszym w życiu rachunkiem bankowym. Na naszą ankietę odpowiedziało 21 banków, które przysłały informacje zarówno o rachunkach osobistych przygotowanych specjalnie dla studentów jak i kontach osobistych „standardowych”, tj. takich jakie może założyć każda pełnoletnia osoba. Co ciekawe, większość z banków (16) przysłało w odpowiedzi informacje na temat kont standardowych, pozostałych 5 – kont studenckich. Każdą z tych kategorii oceniliśmy osobno. Zapraszamy do lektury.

Reklama

Porównanie kont bankowych - znajdź najbardziej korzystne dla siebie!

Jakie założenia przyjęliśmy?

Szukając najlepszego konta osobistego dla studenta założyliśmy, że rachunek zasilany jest kwotą 1000 zł miesięcznie. Jego posiadacz dokonuje w miesiącu czterech transakcji bezgotówkowych kartą debetową (ich łączna wysokość to 300 zł), wykonuje 5 przelewów zewnętrznych przez Internet, dwa razy wypłaca gotówkę z bankomatu należącego do banku prowadzącego rachunek i raz z bankomatu „obcego”. Każda wypłata to 50 zł.

Za co przyznawaliśmy punkty?

Reklama

Dwa punkty przyznawaliśmy kontu, za prowadzenie którego nie jest pobierana opłata. Dodatkowe dwa punkty mogło otrzymać konto i wydana do niego karta debetowa, które były darmowe bez spełnienia dodatkowych warunków. Jeden punkt przyznawaliśmy za brak opłat za użytkowanie karty debetowej oraz za darmowe wypłaty z „obcego” bankomatu. Pół punktu można było otrzymać za darmowy zewnętrzny przelew internetowy, mobilną aplikację na smartfon lub tablet,możliwość płacenia kartą debetową w Internecie oraz zamożliwość potwierdzenia umowy o prowadzenie konta przelewem z innego rachunku.

Reklama

Kto wygrał?

W kategorii „Konto studenckie” na pierwszym miejscu znalazło się eKONTO dla młodych mBanku. Rachunek ten zdobył 8 punktów. Posiadacze eKONTA dla młodych oferowanego przez mBank nie ponoszą opłat związanych z korzystaniem z rachunku. Konto jest bezpłatne bezwarunkowo, natomiast opłata za kartę debetową nie jest pobierana pod warunkiem dokonania przy jej użyciu transakcji bezgotówkowych na kwotę wynoszącą min. 200 zł. Posiadacz eKONTA dla młodych będzie także korzystał za darmo ze wszystkich bankomatów w Polsce. Może także liczyć na zniżki – do 25% - na kursy językowe w szkołach w całej Polsce, korzystać z programu mOKAZJE oraz z programu rabatowego do karty debetowej. Konto może być założone w 100% online.

Drugie miejsce i6 punktów zdobyło 1 Konto banku Credit Agricole. Jest to rachunek praktycznie darmowy. Jedyne opłaty, jakie może ponieść jego użytkownik to 2 zł za korzystanie z karty debetowej oraz opłatę za wypłaty z bankomatów nienależących do sieci banku Credit Agricole, Banku Zachodniego WBK i sieci Euronet. Pierwsza z wymienionych opłat nie jest jednak pobierana w przypadku wykonania przy użyciu karty transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 100 zł, a wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce będą darmowe pod warunkiem wykupienia abonamentu kosztującego 5 zł miesięcznie. Posiadacze 1 Konta mogą korzystać z następujących udogodnień: specjalnego limitu w koncie do 500 zł w ramach oferty „Konto z zapasem 500 zł” (bez prowizji za przyznanie) czy usługi „Oszczędzam na okrągło” (polegającej na zaokrąglaniu transakcji wykonywanych kartą debetową do konta do wskazanej kwoty: 0,50 zł, 1 zł lub 5 zł).

Czołówkę zestawienia zamyka MultiKonto jestem MultiBanku, które zdobyło 5,5 punktu. Jego prowadzenie jest darmowe. Użytkownik konta zapłaci jednak 1 zł miesięcznie za kartę debetową i5 zł za wypłatę z „obcego” bankomatu. MultiKonta jestem (podobnie jak 1 Konta) nie można założyć w 100% online. Posiadacz MultiKonta jestem Może liczyć na zniżki – do 25% - na kursy językowe w szkołach w całej Polsce oraz korzystać z programu rabatowego do karty debetowej.

Najlepsze konta dla studentów - jesień 2013 - konta studenckie - TOP3
Pozycja 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
Liczba punktów 8 6 5,5
Bank/nazwa konta mBank eKONTO dla młodych Credit Agricole Bank Polska 1 Konto MultiBank MultiKonto Jestem
Mies. opłata za prowadzenie konta 0 zł 0 zł 0 zł
Zewn. przelew internetowy 0 zł 0 zł 0 zł
Mies. opłata za kartę debetową 0 zł 0 zł 0 zł
Koszt wypłaty z bankomatu obcego 0 zł 3,5% min 5 zł 5 zł
Możliwość płacenia kartą debetową w Internecie (TAK/NIE) TAK TAK TAK
Aplikacja mobilna? (na smartfon lub tablet) (TAK/NIE) TAK NIE TAK
Możliwość otwarcia konta 100% on-line (potwierdzenie umowy przelewem) TAK NIE NIE
Darmowe konto bez dodatkowych warunków TAK TAK TAK
Darmowa karta debetowa bez dodatkowych warunków NIE NIE NIE
Źródło: porównywarka finansowa TotalMoney.pl Stan na 25 września 2013 r.
Konta studenckie - ranking
pobierz plik

Numerem jeden w kategorii „Konto standardowe” zostały: Konto osobiste Alior Sync i Proste Konto Osobiste Meritum Banku. Obaj zwycięzcy zdobyli po 10 punktów.

Konto osobiste Alior Sync jest już dobrze zadomowione na rynku. Jest ono w pełni darmowe – dodajmy – darmowe bez potrzeby spełniania warunków dotyczących np. wysokości miesięcznych wpływów. Posiadacz rachunku wypłaca za darmo pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce i na całym świecie. Może też korzystać z usługi moneyback – zwrotu 5% transakcji dokonanych w sklepach (do 200 zł rocznie). Dodać też trzeba, że użytkownik tego konta w każdym miesiącu będzie mógł wykonać bezpłatnie 10 przelewów błyskawicznych. Samo konto można otworzyć w 100% online - wykonując przelew z rachunku prowadzonego w innym banku.

PosiadaczProstego Konta Osobistego Meritum Banku także otrzymuje rachunek za zero złotych i bezpłatną kartę debetową (bez konieczności spełniania dodatkowych warunków), darmowe przelewy zewnętrzne i wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie Polski. Proste Konto Osobiste także można założyć bez potrzeby odwiedzania placówki Meritum Banku czy umawiania się z kurierem.

Miejsce drugie i trzecie

Miejsce drugie zajęło konto Nordea Ulubione Nordea Banku Polska, które otrzymało 9,5 punktu.

Nordea Ulubione jest rachunkiem, którego posiadacz nie zapłaci za jego prowadzenie, korzystanie z karty debetowej i przelewy dokonywane przez Internet. Niższa o pół punktu ocena jest wynikiem tego, że wydawaną do niego kartą debetową nie można płacić w Internecie. Do zalet konta Nordea Ulubione trzeba też zaliczyć darmowe wpłaty na rachunek dokonywane za pośrednictwem bankomatów banku Nordea z funkcją wpłatomatu i możliwość otwarcia rachunku w 100% online.

Porównaj online darmowe konta z dostępem przez Internet!

Na pozycji trzeciej, z dorobkiem 8,5 punktu, znalazło się Konto Godne Polecenia Banku Zachodniego WBK. Podobnie jak pozostałe rachunki z czołówki zestawienia, także ono jest bezpłatne. Pewnym minusem Konta Godnego Polecenia jest brak możliwości darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce. Posiadacz konta może za darmo korzystać z urządzeń należących do PKO BP. Wypłaty z bankomatów należących do innych banków i sieci są już płatne – prowizja za wypłatę z bankomatów Banku Millennium to 1 zł, a z innych bankomatów w Polsce – 5 zł. Zaletą rachunku jest możliwość korzystania ze zniżek i rabatów oraz punktów w Programie PAYBACK dla posiadaczy karty MasterCard PAYBACK Omni.

Najlepsze konta dla studentów - jesień 2013 - konta standardowe - TOP3
Pozycja 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
Liczba punktów 10 9,5 8,5
Bank/nazwa konta Alior Sync Konto osobiste Meritum Bank Proste Konto Osobiste Nordea Bank Polska Nordea Ulubione Bank Zachodni WBK Konto Godne Polecenia
Mies. opłata za prowadze- nie konta 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Zewn. przelew internetowy 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Mies. opłata za kartę debetową 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
Koszt wypłaty z bankomatu obcego 0 zł 0 zł 0 zł 1 zł (Bank Millennium) 5 zł (pozostałe)
Możliwość płacenia kartą debetową w Internecie (TAK/NIE) TAK TAK NIE TAK
Aplikacja mobilna? (na smartfon lub tablet) (TAK/NIE) TAK TAK TAK TAK
Możliwość otwarcia konta 100% on-line (potwierdzenie umowy przelewem) TAK TAK TAK TAK
Darmowe konto bez dodatkowych warunków TAK TAK TAK TAK
Darmowa karta debetowa bez dodatkowych warunków TAK TAK TAK TAK
Źródło: porównywarka finansowa TotalMoney.pl Stan na 25 września 2013 r.
Konta standardowe - ranking
pobierz plik

Osiemnastolatek chcący założyć konto osobiste stoi przed poważnym wyborem. Może skorzystać z oferty „skrojonej” dla potrzeb m.in. studentów lub z oferty „standardowej”, takiej z jakiej mogą skorzystać wszyscy pełnoletni klienci. Czym różnią się od siebie te dwie kategorie kont? Konta „studenckie” są nierzadko prowadzone na warunkach cenowych bardziej „strawnych” dla kieszeni żaka – np. PKO Bank Polski nie pobiera opłaty za prowadzenie PKO Konta dla Młodych od osób w wieku do 26 roku życia (klienci w wieku 26-30 lat nie zapłacą za konto pod warunkiem zasilania go kwotą 1000 zł miesięcznie). Decydując się na założenie pierwszego „dorosłego” konta trzeba też pamiętać o tym, że konta „studenckie” są oferowane są klientom w wieku do 30 roku życia – może warto więc założyć od razu konto „standardowe”, po to żeby po kilku czy kilkunastu latach nie odwiedzać banku w celu zamknięcia jednego i otwarcia drugiego rachunku…