Czasy, w których karta kredytowa jawiła się nam jako coś niesłychanie luksusowego, jako powiew „lepszego świata” już dawno minęły. W portfelach Polaków znajduje się niemal 6,5 miliona kart kredytowych. Część z nas korzysta z karty kredytowej codziennie, inni – przy okazji większych zakupów. TotalMoney.pl postanowił przyjrzeć się kartom kredytowym, których posiadacze oprócz możliwości skorzystania z ich podstawowej funkcjonalności – odroczenia zapłaty za dokonane przy jej użyciu transakcje – mają także możliwość otrzymania rabatów np. podczas zakupów u partnerów programu rabatowego, czy otrzymania zwrotu części wydatków dzięki usłudze moneyback.

Szukasz karty kredytowej? Znajdziesz ją tutaj!

Co i jak ocenialiśmy…

Naszym „modelowym” klientem była osoba korzystająca aktywnie z karty kredytowej (dokonująca co miesiąc przy jej użyciu transakcji bezgotówkowych na kwotę 1 500 zł) i spłacająca zadłużenie przed upływem okresu bezodsetkowego. Oceniając karty kredytowe pod uwagę braliśmy następujące elementy:

  • długość okresu bezodsetkowego
  • oprocentowanie transakcji bezodsetkowych
  • wysokość rocznej opłaty za kartę (przy założeniu wartości transakcji dokonywanych w skali roku przez naszego klienta)
  • możliwość skorzystania z programu rabatowego
  • możliwość skorzystania z usługi moneyback.
  • „Pod lupę” wzięliśmy 14 kart kredytowych z 10 banków. O pozycji danej karty w zestawieniu decydowała liczba zdobytych przez nią punktów. Ich maksymalna liczba mogła wynieść 7,5. Pod uwagę nie były brane karty partnerskie.

Kto zwyciężył?

Pierwsze miejsce w zestawieniu zdobyła karta MasterCard Classic BNP Paribas Banku Polska. Zdobyła ona 7 punktów, w tym maksymalną liczbę punktów za: oprocentowanie transakcji bezgotówkowych, długość okresu bezodsetkowego (rekordowe 61 dni!) i wysokość rocznej opłaty za kartę. Posiadacz tego „plastiku” może skorzystać ze zwrotu 1% wydatków kartą dokonanych w sklepach spożywczych, marketach budowlanych, na stacjach paliw, w aptekach i w biurach podróży. Pisząc o tej karcie trzeba jeszcze wspomnieć o oferowanym do niej ubezpieczeniu „Bezpieczna Podróż”. Zaspokaja ono całkowicie potrzebę zachowania bezpieczeństwa w podróży (od opóźnienia lotu, poprzez chorobę, leczenie - nawet stomatologiczne, transport bliskiej osoby do chorego). Obejmuje ono także amatorskie uprawianie sportów (surfing, nurkowanie, żeglarstwo etc.). Koszt „Bezpiecznej Podróży” to 9,90 zł.

Na pozycji drugiej znalazła się karta Sync Credit MasterCard World wydawana przez Alior Sync. Srebrna medalistka zdobyła 6,5 punktu, w tym maksymalną ich liczbę za: oprocentowanie transakcji bezgotówkowych i wysokość rocznej opłaty za kartę. Karta ta daje możliwość otrzymania zwrot 5% wartości transakcji internetowych. Maksymalna wysokość zwrotu to do 1000 zł miesięcznie i 4000 zł w ciągu roku. Zwrot przysługuje za transakcje dokonane w sklepach internetowych w Polsce i za granicą , a skorzystać mogą z niego klienci, którzy otrzymują na konto osobiste prowadzone w Alior Sync wynagrodzenie lub stypendium z uczelni. Dodatkowym bonusem w przypadku tej karty jest program lojalnościowy World MasterCard Rewards (za każde 5 zł wydane kartą przyznawany jest jeden punkt. Punkty zamieniane są na atrakcyjne nagrody ze specjalnego katalogu).

Miejsce trzecie – ex aequo – zajmują dwie karty kredytowe: Sync Credit MasterCard Alior Synca oraz Karta kredytowa Silver Alior Banku. Każda z nich zdobyła po 6 punktów, w tym maksymalną ich liczbę za: oprocentowanie transakcji bezgotówkowych i wysokość rocznej opłaty za kartę. Posiadacze obu kart zajmujących najniższy stopień podium mogą korzystać z moneyback. W przypadku karty wydawanej przez wirtualny Alior Sync oferta jest taka sama jak w przypadku karty, która znalazła się na drugim miejscu. Z kolei posiadacze Karty kredytowej Silver Alior Banku otrzymują zwrot do 1% od każdego zakupu dokonanego kartą. Przy czym z moneyback mogą skorzystać klienci, dla których Alior Bank jest "głównym bankiem", tj. m.in. posiadają w nim konto zasilane co miesiąc z tytułu wynagrodzenia, renty, emerytury lub stypendium.

Ranking kart kredytowych z programami rabatowymi i moneyback
Bank/
nazwa karty/
Liczba
punktów
Oproc.
transakcji bezgot./
Okres bezodsetk.
Opłata roczna za kartę (dla klienta z założeń) Program rabatowy Moneyback
(zwrot części
transakcji)
MasterCard
Classic
(7,0)
15,99%
/
61 dni
0,00 zł   Zwrot 1% wydatków
kartą dokonanych w:
sklepach spożywczych,
marketach budowlanych,
na stacjach paliw,
w aptekach i
w biurach podróży
Sync Credit
MasterCard
World
(6,5)
14,28%
/
58 dni
75,00 zł 1 pkt za
każde 5 zł
wydane kartą
w programie lojalnościowym
World MasterCard Rewards
Zwrot 5% wartości trans. internetowych (do 1000 zł mies. i 4000 zł rocznie, dokonanych w sklepach internetowych w Polsce i za granicą, z wył. wybranych punktów, określonych w regulaminie, i dotyczy klientów, którzy otrzymują na konto w Alior Sync wynagrodzenie lub stypendium z uczelni)
Sync Credit MasterCard
(6,0)
14,28%
/
58 dni
0,00 zł   Zwrot 5% wartości trans. internetowych (do 1000 zł mies. i 4000 zł rocznie, dokonanych w sklepach internetowych w Polsce i za granicą, z wył. wybranych punktów, określonych w regulaminie, i dotyczy klientów, którzy otrzymują na konto w Alior Sync wynagrodzenie lub stypendium z uczelni)
Karta
kredytowa
Silver
(6,0)
15,64%
/
58 dni
0,00 zł   Zwrot do 1% od każdego zakupu dokonanego kartą (z moneyback mogą skorzystać klienci, dla których Alior Bank jest "głównym bankiem")
Komfortowa
Karta
MasterCard
(5,5)
17,00%
/
56 dni
0,00 zł Raj Rabatów
(program rabatowy przygotowany dla posiadaczy kart kredytowych
Raiffeisen
Polbanku)
Zwrot 0,75% za każdą trans. bezgot. (do 360 zł rocznie)
Visa/
MasterCard
Impresja
(5,5)
17,00%
/
56 dni
0,00 zł Program "Inspiracje"
- możliwość
uzyskania zniżek
w blisko 1000
miejsc w Polsce
Zwrot 5% wartości wydatków dokonanych u partnerów programu rabatowego (do 760 zł rocznie)
Karta
kredytowa
MasterCard
World
(5,5)
15,64%
/
58 dni
75,00 zł 1 pkt za
każde 5 zł
wydane kartą w programie lojalnościowym
World MasterCard Rewards
 
Karta
Kredytowa
Deutsche
Bank
Silver
(4,5)
17,00%
/
56 dni
0,00 zł Strefa Rabatów - program zniżek
dla posiadaczy
kart kredytowych Deutsche Banku
PBC (od 3%
do 60%)
 
Visa
Classic/
MasterCard
Standard
(4,5)
17,00%
/
54 dni
0,00 zł Program Rabatowy
- zniżki do 55% u Partnerów
Programu
Program mOKAZJE
Karta Zakupowa
(4,0)
16,58%
/
54 dni
0,00 zł   Zwrot 1,5% wartości wszystkich zakupów w sklepach spożywczych (do 240 zł rocznie) oraz 3% za płatności kartą w restauracjach (do 240 zł rocznie)
Karta kredytowa Silver
(3,5)
17,00%
/
54 dni
0,00 zł Rabaty u
Partnerów Klubu Rabatowego
Banku
Credit Agricole
 
MasterCard World
(3,0)
17,00%
/
54 dni
96,00 zł Możliwość
uzyskania
specjalnych ofert promocyjnych u partnerów karty
(rabaty do 50% w ponad 4700 sklepach i punktach usługowych),
1 pkt za każde
5 zł wydane
kartą w
programie lojalnościowym World MasterCard Rewards
 
Karta kredytowa World MasterCard
(2,5)
17,00%
/
54 dni
200,00 zł Program Rabatowy - zniżki do 55% u Partnerów Programu,
1 pkt za każde 5 zł wydane kartą w programie lojalnościowym World MasterCard Rewards
 
Założenia:
Klient posiada kartę z limitem w wysokości 5000 zł
Miesięcznie wykonuje przy użyciu karty transakcje bezgotówkowe na kwotę 1500 zł, tj. 18000 zł rocznie
Zadłużenie spłaca w terminie wskazanym przez bank (tj. przed upływem okresu bezodsetkowego)
Pod uwagę nie są brane karty partnerskie
Źródłó: porównywarka kart kredytowych TotalMoney.pl

Zakupy bez gotówki? Skorzystaj z karty kredytowej!

Decydując się na skorzystanie z karty kredytowej, oprócz takich czynników jak oprocentowanie transakcji bezgotówkowych, długość trwania okresu bezodsetkowego czy wysokość rocznej opłaty za kartę, pod uwagę warto też wziąć to, czy płacąc kartą dostaniemy zniżki w sklepach lub czy wróci do nas część wydatków. Dużym bonusem – lub jak kto woli – „wartością dodaną” karty kredytowej jest odroczenie płatności. Nikt nie powiedział przecież że nie możemy tego bonusu jeszcze powiększyć dzięki właśnie usłudze moneyback czy programom rabatowym. Przy tym wszystkim pamiętajmy jednak o tym, by z karty korzystać z umiarem…