W marcowym rankingu pojawiło się nieco zmian. Z zestawienia zniknął jego dotychczasowy lider – konto Super Saver oferowane przez Getin Online, czyli internetowy oddział Getin Banku. W rankingu nie znajdziemy też mSavera mBanku. Ich zniknięcie nie oznacza, że nie są one już oferowane. Bynajmniej. Zdecydowaliśmy, że w comiesięcznym rankingu będziemy pokazywać tylko „typowe” konta oszczędnościowe, tj. takie, w przypadku których nie jesteśmy ograniczani wysokością wpłat. Tymczasem, w przypadku Super Savera regulamin mówi, że posiadacz konta może co miesiąc wpłacić na nie maksymalnie 10% wynagrodzenia, którego wpływ zadeklarował otwierając konto osobiste powiązane z Super Saverem. Z kolei mSaver promowany jest na stronie mBanku jako „innowacyjny sposób na regularne oszczędzanie”. Pozostałe zmiany spowodowane były obniżeniem oprocentowania kont przez niektóre banki, czy – jak w przypadku Banku Millennium – zakończeniem promocji. Zapraszamy do lektury!

Reklama

Porównaj online konta oszczędnościowe i znajdź najlepsze

Kto na czele?

Na najwyższy stopień na podium powrócił dawny lider - db Konto Oszczędnościowe 24H Deutsche Banku PBC. Warto w tym miejscu przypomnieć, że rachunek ten przez trzy kwartały 2012 r. był liderem rankingów. Do oszczędności zgromadzonych na tym koncie odsetki dopisywane są codziennie, a jego oprocentowanie (dla salda nie przekraczającego 10 000 zł) wynosi 6% w skali roku. Na drugim miejscu podium znalazły się - ex aequo - Konto Oszczędnościowe Meritum Banku oraz Konto SuperOszczędnościowe banku Citi Handlowy. Ich oprocentowanie wynosi 5% w skali roku. Trzecie miejsce zajmuje Konto Oszczędnościowe oferowane przez BGŻOptima z oprocentowaniem 4,60% w skali roku. Trzeba zauważyć, że awans na trzecią pozycję (mimo obniżenia oprocentowania o 0,2%) Konto Oszczędnościowe BGŻOptima zawdzięcza m.in. znacznej – wynoszącej 1,5% - obniżce oprocentowania konta oszczędnościowego banku DnB Nord.

Reklama
Ranking kont oszczędnościowych - kwota 10000 zł marzec 2013
Bank/ nazwa produktu Oproc. (nominalne) Odsetki po miesiącu (po podatku)
Deutsche Bank PBC db Konto Oszczędnościowe 24H 6,00%* 41,28 zł
Meritum Bank Konto Oszczędnościowe 5,00% 34,40 zł
Citi Handlowy Konto SuperOszczędnościowe 5,00% 31,07 zł
BGŻOptima Konto Oszczędnościowe 4,60% 31,65 zł
BNP Paribas Bank Polska Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe 4,50%* 30,96 zł
ING Bank Śląski Otwarte Konto Oszczędnościowe 4,50% 30,96 zł
Bank BPH Pracowite Konto Oszczędnościowe1) 4,42%* 30,41 zł
Toyota Bank Konto Oszczędnościowe 4,35% 29,93 zł
Raiffeisen Polbank Konto Lokacyjne Plus 4,00% 27,52 zł
Bank DnB Nord Konto Oszczędnościowe 4,00% 27,52 zł
PKO Bank Polski Konto oszczędnościowe Plus 4,00% 27,52 zł
eurobank Rachunek oszczędnościowy eurobank PROgres 3,85%* 26,49 zł
BOŚ Bank Konto oszczędnościowe Ekoprofit 3,75% 25,80 zł
Alior Bank Konto oszczędnościowe 3,50% 24,08 zł
Alior Sync Konto oszczędnościowe 3,50% 24,08 zł
Volkswagen Bank Plus Konto 3,50% 24,08 zł
Bank Pocztowy Pocztowe Konto Oszczędnościowe 3,50% 24,08 zł
* Dzienna kapitalizacja odsetek 1) dla posiadaczy Kapitalnego konta i Maksymalnego konta Stan na 15 marca 2013 r. Źródło: TotalMoney.pl oraz strony banków

Nowe konta oszczędnościowe w pierwszej dziesiątce

Skutkiem zmian w czołówce rankingu było pojawienie się w marcowym rankingu kont, które wcześniej – mówiąc kolokwialnie – nie załapywały się do czołowej dziesiątki rankingu. Wśród nich trzeba wymienić: Konto Lokacyjne Plus Raiffeisen Polbank oraz Konto Oszczędnościowe Plus PKO Banku Polskiego z oprocentowaniem w wysokości 4% w skali roku, zajmujące siódmą pozycję. Z kolei na miejscu 9 pojawiła się propozycja BOŚ Banku, czyli Konto oszczędnościowe Ekoprofit z oprocentowaniem 3,75%.

Porównaj on-line konta z dostępem przez Internet!

Oprocentowanie kont oszczędnościowych – podobnie jak lokat terminowych – ma niestety tendencję spadkową. My, klienci banków, nic na to nie możemy niestety poradzić. Powinniśmy jednak pamiętać, że nasze nadwyżki finansowe będą „miały się lepiej” na koncie oszczędnościowym niż „leżąc odłogiem” na koncie osobistym (zazwyczaj nieoprocentowanym). Jeżeli więc nie chcemy wpłacać naszych „zaskórniaków” na lokatę, załóżmy konto oszczędnościowe – pieniądze na nim się znajdujące zyskają dzięki oprocentowaniu, a my będziemy mieli zawsze do nich dostęp.