Euronet, właściciel największej w Polsce sieci bankomatów, uruchomi niedługo usługę, dzięki której będzie można wypłacać pieniądze z konta za pomocą telefonu. – Prowadzimy zaawansowane rozmowy w tej sprawie z dwoma dużymi bankami. Myślę, że jeszcze w tym roku klienci tych instytucji zyskają dostęp do pieniędzy na rachunku dzięki nowemu rozwiązaniu – powiedział nam Marek Szafirski, prezes Euronetu.

Reklama

Podobna usługa jest już w Polsce znana. Gotówkę można wyjąć z bankomatu bez karty za pomocą zainstalowanej w smartfonie aplikacji Sky Cash. Wystarczy na ekranie bankomatu wybrać funkcję wypłat bez karty, podać swój numer telefonu, a następnie przepisać kod wygenerowany przez aplikację w komórce. W tym celu trzeba jednak najpierw na specjalne konto Sky Cash przelać środki. Gdy wcześniej się tego nie zrobi, bankomat pieniędzy nie wyda. Dlatego rozwiązanie proponowane przez Euronet jest znacznie bardziej praktyczne. Może się przydać w sytuacjach awaryjnych, gdy np. karta zaginie albo gdy z różnych przyczyn noszenie ze sobą portfela jest niewygodne. Klient będzie miał bowiem poprzez komórkę bezpośredni dostęp do pieniędzy zgromadzonych na swoim koncie. Funkcjonalność tę będzie można wykorzystywać również do realizacji przekazów pieniężnych krajowych i zagranicznych – odbiorca pobierze gotówkę z bankomatu.

Niestety, raczej nie można liczyć na to, że wypłata komórką będzie bezpłatna jak dziś wypłaty kartami wydanymi przez większość banków. Na razie nie wiadomo jeszcze, ile będzie wynosić prowizja. W usłudze Sky Cash wypłata z bankomatu kosztuje 4 zł, czyli porównywalnie z opłatą za podjęcie gotówki kartą z bankomatu obcego banku.

Prezes Szafirski nie chce na razie zdradzić, jakie dwa banki jako pierwsze wprowadzą nowe usługi. Nam udało się ustalić, że prace informatyczne w tym zakresie prowadzi już m.in. Alior Bank. – Na razie nie mogę jednak powiedzieć, kiedy usługę udostępnimy klientom – powiedział nam Julian Krzyżanowski, rzecznik Alioru.

Przedstawiciel Euronetu zapewnia jednak, że wkrótce usługa się upowszechni. – Zainteresowanych jej udostępnieniem jest co najmniej kilkanaście instytucji – twierdzi Marek Szafirski.

Usługa, jaką proponuje Euronet, to jedynie preludium do wielkich zmian, jakie na rynku bankomatów mają zajść już niedługo. Jeszcze w tym roku MasterCard ma wypracować standardy wypłaty gotówki z bankomatów w technologii NFC, czyli zbliżeniowej. Wówczas każdy użytkownik telefonu z modułem bezstykowym będzie mógł wypłacić pieniądze z maszyny bez karty bankowej. Visa przeprowadziła już pierwsze testy takiego rozwiązania w jednym z banków w Hiszpanii.