Chociaż zadłużenie gospodarstw domowych pozostaje w pobliżu rekordowych poziomów i ekonomiści ostrzegają przed widmem recesji, emisja nowych kart kredytowych jest na rekordowym poziomie.

Reklama

Liczba kart bankowych lub kart kredytowych wydanych przez banki, skoczył o 27% w maju w porównaniu do roku poprzedniego - wynika z raportu Equifax. Od stycznia do maja wydano prawie 15 mln nowych kart bankowych. To najwyższy poziom od trzech lat.

Liczba kart bankowych wydanych w ogóle w stosunku do tych, które stwarzają zwiększone ryzyko kredytowe, wzrosła aż o 65% w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku. I jest to już 4,4 mln kart. Zwiększają się też limity na kartach kredytowych. Średni limit kredytowy wzrósł o ponad 27% od stycznia do maja,

Choć emitenci kart kredytowych twierdzili, że zaostrzą kryteria udzielania pożyczek w czasie recesji, to sytuacja z którą mamy teraz do czynienia, może być postrzegana jako ponowne poluzowanie lejcy kredytowych - wyjaśnił Bill Hardekopf, prezes porównywarki kart kredytowych LowCards.com

W Stanach Zjednoczonych coraz częściej jednak pojawiają się głosy, że zamiłowanie obywateli do życia na kredyt, zwłaszcza ten na kartach kredytowych, w znacznym stopniu pogrąża amerykańskie rodziny i wprowadza je w ogromne problemy finansowe.