Większość z nas myśli teraz o odpoczynku, słońcu i plaży, a nie zaprząta sobie głowy oszczędzaniem. To wielka nieroztropność. Sezon urlopowy obfituje w duże ilości wydatków, jednak korzystne ulokowanie posiadanych nadwyżek pozwoli nam na chociażby częściowe podreperowanie domowego budżetu zarobionymi odsetkami. Sprawdźmy które obecne propozycje depozytowe są najkorzystniejsze?

Reklama

Lokata z dzienną kapitalizacją odsetek nie są na bankowym rynku już niczym nowym, ani zaskakującym. Jednak informacje o tym, że Ministerstwo Finansów planuje wdrożyć nowe postanowienia uszczelniające regulacje o braku konieczności odprowadzania tzw. podatku Belki powodują, że popularność tych produktów jest wręcz niesłychana. Korzystać na tym mogą klienci, gdyż banki niemal prześcigają się w tym kto zaoferuje lepsze warunki, tj. wyższego oprocentowania dla klienta.
Sprawdźmy gdzie najkorzystniej ulokujemy posiadane oszczędności na okres trzech lub sześciu miesięcy.


>>>6% na 6 miesięcy - zarabiaj na lokacie!

Najkorzystniejsze warunki zdeponowania środków w banku na okres 6 miesięcy oferują następujące banki:
Idea Bank z „Lokatą Idealną”, gdzie oprocentowanie wynosi 5,4% w skali roku, co odpowiada oprocentowaniu klasycznej lokaty na poziomie 6,75%! Trzeba jednak wspomnieć, że wcześniejsze zerwanie umowy skutkować będzie utratą należnych odsetek, zaś maksymalna pojedyncza kwota umowy wynosi 14 000zł;
Deutsche Bank PBC oferuje „Lokatę db Pełny Zysk” z oprocentowaniem promocyjnym 5,27%w skali roku, co odpowiada oprocentowaniu „zwykłej” lokaty na poziomie 6,5%. Oferta ta skierowana jest zarówno dla nowych, jak i dotychczasowych klientów – jednak w przypadku stałych klientów promocyjnie oprocentowane będą tylko nowe środki, czyli nadwyżka ponad saldo depozytowo zgromadzonych w tym banku wg stanu na 20 czerwca br.
Santander Consumer Bank z „Lokatą Direct+ Doskonałą”, gdzie oprocentowanie wynosi 4,81% w skali roku, co odpowiada klasycznej lokacie z oprocentowaniem 6%. Klient nie może założyć więcej niż 14 lokat tego rodzaju.


Lokata na 2 i 3 miesiące – bardziej elastyczne
O ile przy klasycznych lokatach terminowych zazwyczaj dłuższy termin oznacza wyższe oprocentowanie to w przypadku lokat z codziennym oprocentowaniem nawet te zawierane na krótszy okres, w tym przypadku trzymiesięczny, mają sens, gdyż mogą pojawić się w tzw. międzyczasie atrakcyjniejsze propozycje, a szkoda byłoby utracić wypracowane odsetki na skutek przedterminowego zerwania umowy.

>>>Porównaj wszystkie lokaty w jednym miejscu!

W którym banku najkorzystniej ulokujemy zgromadzone nadwyżki na okres pół roku? Najatrakcyjniejsza ofertę w tym zakresie posiadają następujące banki:
Raiffeisen Bank Polska z propozycją trzymiesięcznej „Lokaty Zyskownej”, gdzie oprocentowanie wynosi 5,27% w skali roku, co odpowiada 6,5% na klasycznej lokacie. Zerwanie umowy skutkuje obniżeniem oprocentowania do poziomu 0%, zaś maksymalnie jeden klient może założyć – to ciekawostka – aż 34 lokaty!
Idea Bank z trzymiesięczną „Lokatą Idealną”, w ramach której to oferty oprocentowanie wynosi 5,25%, co odpowiada ok. 6,48% na „zwykłej” lokacie. W przypadku tego produktu jednostkowa umowa lokaty nie może być wyższa od kwoty 14 000 zł;
Meritum Bank udostępniające ofertę trzymiesięcznego „Meritum Zysku w Internecie z kapitalizacją dzienną” z oprocentowaniem 5,15% w skali roku, co odpowiada oprocentowaniu klasycznej lokaty 6,4%. Przedterminowe zerwanie umowy skutkuje naliczeniem opłaty w wysokości 50 zł, jednak nie więcej niż suma skapitalizowanych do danego dnia odsetek. Maksymalna kwota pojedynczej lokaty wynosi 10 000 zł;
Bank Millennium z ofertą dwu- lub trzymiesięcznej „Lokaty Gorącej” oprocentowanej 4,86% w skali roku, co odpowiada oprocentowaniu 6% na klasycznej lokacie. Należy jednak w przypadku tego produktu pamiętać, że w przypadku przedterminowego zerwania lokaty klient otrzyma pełne odsetki, jednak z rachunku bieżącego pobrana zostanie opłata, której wysokość wynosi iloczyn wpłaconej kwoty, ilości dni zdeponowania oraz współczynnika 0,011%;
Getin Bank w swoim internetowym oddziale, tj. Getinonline udostępnia ofertę dwumiesięcznej „Lokaty na Start” z oprocentowaniem 6,45% w skali roku, co odpowiada oprocentowaniu 8% na „zwykłej” lokacie. W tym wypadku maksymalna kwota pojedynczej lokaty wynosi 10 000 zł, zaś jedna osoba może założyć nie więcej niż 10 tego rodzaju lokat.
Codzienne kapitalizowane lokaty górą!
Najnowszy, wakacyjny przegląd najkorzystniejszych propozycji lokat nie przynosi zaskoczenia – bezapelacyjnie najatrakcyjniejsze sa w dalszym ciągu oferty z dzienną kapitalizacją odsetek. W zakresie dwu- i trzymiesięcznych okresów na czele zestawienia jest oferta internetowego oddziału Getin Banku, czyli Getinonline gdzie zyskać można oprocentowanie odpowiadające temu z klasycznej lokaty aż 8%! Z kolei półroczny okres umowny umożliwia zyskanie w najlepszym wypadku oprocentowania odpowiadającego temu na „zwykłej” lokacie aż 6,75% - taką propozycję udostępnia Idea Bank.

W obydwu przypadku oferty te skonstruowane sa w ten sposób, że odsetki od wpłaconej kwoty codziennie są kapitalizowane – poprzez to możliwe jest zastosowanie optymalizacji podatkowej, tj. uniknięcie przykrego obowiązku dzielenia się (w formie podatku) zyskiem od zgromadzonych oszczędności (od których już i tak przecież wcześniej fiskus zabrał swoją część). Zatem podsumowując najlepsze lokaty, dostępne jeszcze tylko przez mniej więcej pół roku, udostępniane są w ramach depozytów z dzienną kapitalizacją – jeśli mamy klasyczną lokatę z kapitalizacją miesięczną lub co gorszą na koniec okresu warto poważnie zastanowić się nad zmianą oferty… Jednak na to pytanie powinien każdy odpowiedzieć sobie we własnym zakresie.Lokaty na 6 miesięcy
Bank Nazwa Oproc. Odpowiednik oproc. klasycznej lokaty
Idea Bank "Lokata Idealna" 5,40% 6,75%
Deutsche Bank PBC "Lokata db Pełny Zysk" 5,27% 6,50%
Bank Millennium "Lokata Gorąca" 4,86% 6,00%
Santander Consumer Bank "Lokata Zysk+ Doskonała" 4,81% 6,00%
Lokaty na 2 i 3 miesiące
Bank Lokata Oproc. Odpowiednik oproc. klasycznej lokaty
Getinonline "Lokata na Start" 6,45% 8%
Raiffeisen Bank Polska "Lokata Zyskowna" 5,27% 6,5%
Idea Bank "Lokata Idealna" 5,25% 6,48%
Meritum Bank "Lokata Meritum Zysku w Internecie z dzienną kapitalizacją odsetek" 5,15% 6,4%