Ostatnie wzrosty oprocentowania powodują, że lokaty znów stają się niezwykle interesującymi formami pewnego zysku. Które lokaty warto zakładać, jakie są ich zalety i ile możemy na nich zarobić – dowiesz się z tego artykułu.

Reklama

W rankingach lokat, z ostatnich miesięcy, królują lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, pozwalające na uniknięcie podatku Belki. Tego typu oferty całkowicie zdominowały zestawienia najbardziej efektywnych depozytów, dla stosunkowo niskich kwot depozytu (poniżej 20 tys. zł). Najwyżej w rankingach plasują się lokaty z dzienną kapitalizacją Meritum Banku, FM Banku, Getin Banku, Allianz Banku oraz od niedawna AIG Banku.

AIG w połowie lutego wprowadził do swojej oferty wysoko oprocentowane lokaty z dzienną kapitalizacją – Zysk+ Doskonałą i Direct+ Doskonałą. Górny limit kwot, które możemy wpłacić jako depozyt, jest uzależniony od długości trwania lokaty. Zysk+ Doskonałą założymy już od 1 000 zł, a Direct+ Doskonałą od 5 000 zł. Obydwie możemy założyć nie wychodząc z domu – przez Internet. Można założyć do 7 lokat każdego typu. Warto przyjrzeć się zwłaszcza lokacie na 15 miesięcy – to aż 5,1% z dzienną kapitalizacją, co odpowiada 6,5% lokaty z kapitalizacją na koniec okresu depozytu.

>>> W tym banku zarobisz 6,5% na lokacie - bez podatku!

Początek roku przyniósł podwyżkę oprocentowania w FM Banku i Meritum Banku. Wraz z Lokatą Codzienną Getin Banku, Allianz lokatą z codziennym zyskiem, Lokatami Doskonałymi z w AIG Bank oraz FM Lokata i Lokata Internetowa w Meritum Banku to obecnie najwyżej oprocentowane lokaty na polskim rynku. Wszystkie wymienione lokaty posiadają dzienną kapitalizację odsetek. Czyli od zarobionych na nich odsetek nie zapłacimy podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19% (oczywiście jeżeli nasz depozyt nie przekroczy sugerowanej przez bank kwoty lokaty).

Wszystkie lokaty (Getin, Allianz, AIG, Meritum, FM Bank) mają bardzo wiele okresów depozytu, co pozwala je dostosować do naszych wymagań – jeśli chcemy oszczędzać krótko, mamy do dyspozycji depozyt na 1 czy 2 miesiące. Dla osób które interesuje dłuższy horyzont czasowy – istnieje możliwość podpisania umowy ze stałym oprocentowaniem nawet na 36 miesięcy. Jak widać z przywołanego porównania lokat, różnice pomiędzy liderami rankingu lokat są bardzo nieznaczne.

Większość lokat jest odnawiana automatycznie pod koniec okresu depozytu. Większość z opisanych lokat założymy również nie wychodząc z domu, wystarczy dostęp do Internetu. Niezbędna jednak może się okazać wizyta w oddziale banku w celu złożenia podpisu na umowie, w obecności pracownika banku.

W najbliższym czasie przewidywany jest wzrost oprocentowania lokat. Prawdopodobnie za Meritum Bankiem i FM Bankiem pójdą kolejni gracze polskiego rynku bankowości. Dobrym pomysłem byłoby teraz założenie lokat krótkoterminowych, aby później w pełni wykorzystać korzystne wzrosty oprocentowania i założyć depozyty o długim terminie zapadalności. Warto przed założeniem lokaty skorzystać z kalkulatorów zysków z lokaty i aktualnych rankingów i porównań, które znajdziemy na stronach porównywarek finansowych, by przeprowadzić symulację i dowiedzieć się, ile tak naprawdę zarobimy na wybranej przez nas lokacie.

Zestawienie najlepszych lokat
Nazwa banku Nazwa lokaty Oprocentowanie porównywalne*
3M 6M 12M 15M
AIG Bank Zysk+ Doskonała, Direct+ Doskonała 4,59% 5,71% 6,01% 6,50%
Allianz Bank Allianz Lokata z codziennym zyskiem 5,15% 5,65% 6,41% -
FM Bank FM Lokata z kapitalizacją dzienną 5,57% 5,60% 6,91% -
Getin Bank Lokata Codzienna 5,31% 5,56% 6,00% -
Meritum Bank Lokata Internetowa z dzienną kapitalizacją 6,00% 6,00% 6,72% -
*Oprocentowanie porównywalne z oprocentowaniem, jakie przyniosłaby lokata z kapitalizacją na koniec okresu deponowania po odjęciu podatku 19% oraz uwzględnieniu efektu dziennej kapitalizacji.