Po 19 miesiącach utrzymywania stóp procentowych na najniższym historycznym poziomie, zgodnie z oczekiwaniami analityków RPP podniosła stopy. Jeśli stopy rynkowe zareagują z podobną siłą i WIBOR (stawka, od której zależy oprocentowanie kredytów) wzrośnie o 25 punktów, raty zaciągniętych w złotych kredytów hipotecznych będą wyższe o 15-16 zł (zależnie od marży) na każde 100 tys. zł. kredytu, wzrost wyniesie, zatem 2,5-3 proc.

Reklama

Należy jednak przy tym pamiętać, że każdy bank inaczej wylicza stopy bazowe; najczęściej pod uwagę brana jest stawka z końcówki miesiąca kończącego kwartał, zatem wielu klientów zmianę stóp odczuje dopiero płacąc ratę w kwietniu.

Postępująca od jesieni 2009 r. liberalizacja rynku kredytów hipotecznych sprawiła, że średnia marża złotowego kredytu z wkładem własnym spadła z 3 do 1,6 pkt. proc. Był to dobry czas dla kredytobiorców, bo jednocześnie stawki WIBOR znajdowały się na poziomach najniższych w historii. Przeciętny zaciągany dziś 30-letni kredyt na 300 tys. zł to rata w wysokości 1718 zł. Trudno powiedzieć, jak bardzo wzrośnie WIBOR po wzroście stóp o 25 pkt. bazowych