Odłożona gotówka to poczucie bezpieczeństwa i chociażby dlatego warto oszczędzać. Zapomnijmy jednak o odkładaniu ich na naszym bieżącym rachunku – w przeciwnym wypadku możemy nie zarobić ani złotówki. Co zrobić, by zyskać na trzymaniu pieniędzy w banku i mieć do nich jednocześnie dostęp? Najlepiej zdeponować nasze środki na koncie oszczędnościowym. Sprawdźmy, jakie są najlepsze!

Reklama

Niestety nasze standardowe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe nie są dobrym miejscem do lokowania oszczędności. Ich przeciętne oprocentowanie wynosi około 0,01-0,3% niskiego sprawia że musielibyśmy trzymać naprawdę duże kwoty by zauważyć efekty. Tymczasem nasze pieniądze mogą nam przynieść o wiele większy zysk.

Warto rozważyć otwarcie dodatkowego konto, na które będziemy, co jakiś czas przelewać wolne środki. Oczywiście, chcąc wykorzystać zalety konta oszczędnościowego, warto regularnie zasilać taki rachunek. To właśnie systematyczność w oszczędzaniu daje największe efekty. Przyjrzyjmy się, zatem najwyżej oprocentowanym kontom oszczędnościowym.

Przy założeniu, że zdeponujemy 10 tysięcy złotych bank BNP Paribas Fortis oferuje konto, które daje „zarobić” więcej niż lokata terminowa założona na rok czasu. Na „Koncie „WIĘCEJ oszczędnościowym” zarobimy aż 5,8% w skali roku! Jest to konto, na którym kapitalizacja odsetek następuje każdego dnia roboczego, a tak wysokie oprocentowanie mamy zagwarantowane, na co najmniej rok. Przy kwocie środków na rachunku do 15 tys. złotych, otrzymamy oprocentowanie depozytu na poziomie 5,8%. Jeżeli nasze środki przekraczają wspomniany, powyżej poziom to nadwyżka (powyżej wspomnianych 15 tys. zł.) będzie dla nas zarabiać 4% w skali roku.Dodatkowo, każdy z klientów BNP, może założyć do trzech kont „bardzo oszczędnościowych”, z których każde posiada oprocentowanie na poziomie 4% w skali roku. Warunki, jakie oferuje BNP powodują, że jest to na ten moment najlepsze konto do odkładania oszczędności. Nawet fakt, że do otwarcia wymagane jest posiadanie konta osobistego, nie obniża wysokiej oceny konta BNP Paribas Fortis.

>>>Otwórz Konto Więcej Oszczędnościowe nr 1 wg. rankingu. Sprawdź szczegóły
Osoby rozważające założenie konta oszczędnościowego, powinny przyjrzeć się także ofercie Polbank EFG, a dokładniej zapoznać się z tabelą oprocentowana „Konta Mocno oszczędzającego”.. Podobnie jak w przypadku konta BNP odsetki naliczane są codziennie. Od 6 grudnia br. bank zmniejsza oprocentowanie z 5% do 4,75%, co powoduje, że dystans, który był między ofertą Fortis Bank, a Polbankiem zwiększa się do poziomu ponad 1%!

Pomimo obniżenia oprocentowania, konto to wciąż jest drugie na rynku kont oszczędnościowych. Oprocentowanie 4,75% dostaniemy już od pierwszej złotówki zdeponowanej na koncie, a otwarcie i prowadzenie konta jest bezpłatne. Dodatkowo takich rachunków możemy otworzyć trzy.

Nie zapłacimy także za przelewy wewnętrzne z konta. Jeśli zaś chcemy dokonać przelewu zewnętrznego, to zapłacimy 10 zł. Jednak najlepiej jest wcześniej przelać pieniądze na konto osobiste, z którego to mamy już darmowe przelewy zewnętrzne. Chcąc otworzyć „Konto Mocno oszczędzające”, musimy posiadać rachunek osobisty w Polbanku. Dla przykładu „Mistrzowskie Konto osobiste” czyli podstawowe konto Polbanku, jest oprocentowane 3% w skali roku.>>>Porównanie i ranking kont oszczędnościowych. Sprawdź ile możesz zarobić!

„Konto Polbanku to nie jedyne konto osobiste, które oferuje „solidny” procent. Zakładając „Konto hybrydowe” w Toyota Banku otrzymamy oprocentowanie w wysokości 5%! Owe 5%naliczane jest co miesiąc, a samo konto posiada wszystkie zalety klasycznego konta osobistego.

Za prowadzenie „Konta Hybrydowego”zapłacimy 10 zł miesięcznie. Opłata za kartę do konta nie będzie pobierana, w przypadku dokonania transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 200 zł i więcej miesięcznie. Polecamy dokonywanie zakupów kartą, ponieważ Toyota zwraca nam nawet do 3% transakcji dokonanych za jej pomocą.

Konta oszczędnościowe, otwierane i prowadzone za darmo, pozwolą nam na utrzymanie wartości naszych pieniędzy, na poziomie lub nieznacznie powyżej inflacji. Dużą zaletą takich rachunków jest łatwy dostęp do środków i możliwość założenia konta przy niewielkich kwotach np. od 1 zł . Minusem jest to, że oprocentowanie może zostać zmienione w każdej chwili, co dobrze pokazuje przykład Polbanku.

Tym, którzy chcieliby mieć zysk większy niż na większości lokat do tego cieszyć się stałym dostępem do swoich pieniędzy, polecamy konta oszczędnościowe. Tym, którzy oczekują wyższych zysków lub posiadają znaczące nadwyżki finansowe radzimy, aby zróżnicować sposoby oszczędzania. Wybór jest tu szeroki , począwszy od lokat z funduszem poprzez fundusze inwestycyjne aż do lokat terminowych.

Reklama
Ranking kont oszczednościowych - kwota 10000 zł
Bank Nazwa produktu Oproc. po podatku Kapitaliz.
BNP Paribas Fortis Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe 5,80 dzienna
Polbank EFG Rachunek Mocno Oszczędzający 4,75 dzienna
Getin Bank Konto Oszczędnościowe (internet) 4,50 dzienna
Meritum Bank MeritumKonto Silnie zarabiające 4,50 dzienna
Kredyt Bank Konto Lokata Swobodna 4,30 dzienna
BPH Sezam Oszczędzam Plus 4,20 dzienna
Deutsche Bank db Konto Oszczędnościowe 24H 4,09 dzienna
Eurobank rachunek oszczędnościowy 4,05 dzienna
Toyota Bank Konto Hybrydowe 4,05 miesięczna
DnB Nord Konto Oszczędnościowe 3,73 miesięczna
Stan na 15.12.2010