Od dłuższego czasu w Polsce coraz większą popularnością cieszy się usługa zwana Cash back (lub Cashback). Na czym polega oraz w jaki sposób ułatwia ona korzystanie z naszych kont? Cash back w polskiej bankowości oznacza zasadniczo dwie różne od siebie usługi. W jednym przypadku jest to możliwość pobrania gotówki w miejscu, w którym płacimy kartą, w drugim – zwrot części naszych wydatków z operacji bezgotówkowych.

Reklama

Pierwszą wymienioną opcję (czyli pobranie gotówki) oferują m.in. banki: BPH, BZ WBK, mBank i ING Bank Śląski. Polega to na tym, że płacąc kartą debetową, np. za zakupy, prosimy sprzedawcę o skorzystanie z usługi Cash back, po czym podajemy kwotę wypłaty. Nie może ona przekroczyć 200 zł. Co należy zaznaczyć – nie ma znaczenia, jaką opłatę uiszczamy za zakupy, może to być 5 zł, a może być i 1000 zł. Usługa Cash back jest dostępna w każdym przypadku płatności kartą.

>>>Tu porównasz karty kredytowe z usługą Cash back!

Mimo coraz większej ilości placówek, w których możemy skorzystać z wspomnianej usługi, nadal trzeba zwracać uwagę, czy taką możliwość oferuje dana placówka handlowa. Jest to usługa dedykowana dla tych klientów, którzy szanują swój czas podczas załatwiania codziennych spraw. Dzięki tej usłudze nie muszą szukać placówki swojego banku lub bankomatu, by móc wypłacić niedużą ilość gotówki.

>>> Karta kredytowa za 0 zł i 56 dni kredytu 0%proc.. Zamów online!

ReklamaReklama

Inny typ usługi Cash back spotkamy w Alior Banku i Toyota Banku. Posiadając Konto zakupowe w pierwszym z wymienionych, otrzymamy zwrot 1 proc. wszystkich płatności, dokonanych naszą kartą – również tych dokonywanych w Internecie i używanych przy płatnościach usługą PayPass. Toyota Bank zwróci nam aż 3 proc. wszystkich transakcji bezgotówkowych w miesiącu. Jest to promocja o nazwie "Zwrot 1, 2, 3", która obowiązuje do końca roku. Usługa jest dostępna w ponad 25 000 placówek w całym kraju. W regulaminach usługi obydwu banków znajdziemy także wykaz miejsc, w których zostanie nam policzona kwota zwrotu.

Sprawdźmy w naszym banku, ile wynosi prowizja za usługę Cash back w przypadku pobrania gotówki przy płatności kartą – wprawdzie większość instytucji jej nie pobiera, jednak np. w Banku Zachodnim WBK w większości przypadków wynosi ona 0,50 zł. Porównując jednak z wypłatą z bankomatu obcego, jest to spora oszczędność – zaoszczędzimy aż 4,50 zł.

Usługi typu Cash back, obydwu rodzajów, są z pewnością interesującą ofertą. W pierwszym przypadku, robiąc zakupy kartą, nie musimy martwić się o szukanie bankomatu – a przecież często potrzebujemy jedynie niewielką ilość gotówki na doraźne potrzeby. W drugim przypadku, po przekroczeniu pewnych kwot zwracane nam środki pokryją nie tylko koszty prowadzenia rachunku czy kart debetowej, ale może się wręcz zdarzyć, że staną się sporą oszczędnością dla domowego budżetu – w końcu kilka procent z codziennych wydatków może okazać się bardziej opłacalne, niż programy partnerskie i rabatowe czy konto oszczędnościowe lub lokata. Warto więc rozejrzeć się za miejscami, gdzie usługa jest respektowana - tym bardziej, że ich lista stale się powiększa o nowe pozycje.