Kilkakrotnie mówiłem publicznie o celu liczbowym, który bym widział jako potencjalny sukces w przypadku podatku vatowskiego. Sukcesem byłoby ograniczenie tej luki vatowskiej do poziomu "średnioeuropejskiego" – powiedział w czwartek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Szałamacha.

Reklama

Jeśli chodzi o cel niemierzalny, jakościowy, to moim sukcesem byłaby zmiana nastawienia większości podatników, tak żeby uważali, że ich przewagą konkurencyjną nie będzie to, że kupią "pustą" fakturę, ale żeby ich przewagą był lepszy towar, lepsza usługa – dodał.

I wówczas powstaną – w moim przekonaniu – warunki, abyśmy mogli racjonalnie dyskutować nad poziomem podatków: czy one są za wysokie czy za niskie. Jedynie wówczas gdy podatki są rzetelnie płacone można w dyskursie publicznym oceniać czy są za wysokie czy nie i oceniać ich skuteczność. Jeżeli luka VAT oceniana jest na 26 proc., to ten poziom "szarości" jest zbyt duży, by dyskutować czy VAT powinien być na poziomie 23 proc., 19 proc. czy 20 proc. - powiedział.

Po pół roku, roku możliwa rozmowa o korektach w podatku bankowym

Proponuję, żeby branża polubiła ten podatek - powiedział Szałamacha w czwartek na konferencji w Katowicach.

Zdaniem ministra, jest za wcześnie by oceniać obecną formułę podatku.

Po pół roku, roku możemy rozmawiać o korektach - dodał.

Projekt ustawy o podatku handlowym na KSRM w przyszłym tygodniu

Jeszcze nie wysłałem tego (na KSRM – PAP). Wyślę to - nie wiem czy uda w piątek - ale wyślę w poniedziałek. Patrząc na harmonogram Komitetu i rządu i Sejmu, to równie dobrze może trafić w przyszłym tygodniu - powiedział minister.

Na pytanie czy w projekcie znajdzie się wariant z podatkiem linowym czy progresywnym, minister powiedział: Proszę jeszcze o chwilę cierpliwości.

Reklama

Szałamacha ocenia rządy PO, na sali grzmi. "Rozlicz się i oddaj dietę!":

Trwa ładowanie wpisu