Rząd zajmował się zmianami dotyczącymi ulg podatkowych już w zeszłym tygodniu.

Reklama

Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział wtedy, że resort finansów tak dostosuje parametry zmian w uldze prorodzinnej, aby budżet na nich nie skorzystał. Rostowski przypomniał, że premier Donald Tusk zapowiedział w expose, iż efekt budżetowy ulgi będzie neutralny dla budżetu. Zapewnił, że nowe propozycje resortu finansów będą bardziej korzystne dla podatników niż obecne.

Zgodnie z projektem, nad którym pracował rząd, rodziny, które osiągają dochody powyżej 85 tys. 528 zł i mają tylko jedno dziecko, nie miałyby prawa do ulgi prorodzinnej.

W dotychczasowej wersji projektu, w przypadku podatników mających dwoje dzieci, ulga miałaby przysługiwać bez względu na wysokość dochodów, a w odniesieniu do podatników z trojgiem i większą liczbą dzieci, zwiększyłaby się na trzecie i każde kolejne dziecko o 50 proc. - tym samym wyniosłaby miesięcznie 139,01 zł, czyli 1668,12 zł rocznie.

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej ze źródeł zbliżonych do rządu, resort finansów zaproponuje podwyższenie ulgi prorodzinnej na czwarte i następne dziecko o 100 proc. i podniesienie do 112 tys. zł limitu dochodów dla rodzin z jednym dzieckiem i do 56 tys. zł dla osób samotnie wychowujących jedno dziecko

Projekt przewiduje także zmianę dotyczącą 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, z której najczęściej korzystają artyści, twórcy czy dziennikarze. Zgodnie z propozycjami ministerstwa finansów koszty te nie będą mogły przekroczyć połowy wysokości kwoty z pierwszego przedziału skali podatkowej (85 tys. 528 zł), czyli 42 tys. 764 zł. Oznacza to, że z pełnego odliczenia 50-proc. kosztów skorzysta osoba, której dochody nie przekraczają w roku 85 tys. 528 zł. Jeżeli dochód będzie wyższy od tej kwoty, podatnik będzie mógł odliczyć udokumentowane koszty.

Resort finansów przewiduje także likwidację ulgi internetowej. Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2013 r.

Zgodnie z szacunkami resortu finansów zmiany dotyczące twórców przyniosłyby budżetowi w 2013 r. 164 mln zł, a w 2014 r. - 173 mln zł. Efektem likwidacji ulgi internetowej w 2013 r. będzie dodatkowe 424 mln zł w budżecie w 2014 r., a zmiana dotycząca ulgi na dzieci dałaby fiskusowi 149 mln zł oszczędności w skali roku.