To duże ułatwienie dla tych podatników, którzy co roku w czasie akcji rozliczania PIT musieli biegać na pocztę, by nadać pieniądze do urzędu skarbowego. Teraz można będzie to zrobić przy okazji zakupów w hipermarkecie lub w okienku kasowym. Nowe formy zapłaty mają ułatwić życie przede wszystkim tym podatnikom, którzy nie prowadzą własnych firm. Oznacza to, że w tej formie podatek będą mogły płacić także osoby rozliczające się z wynajmowania mieszkań. Ale z możliwości płacenia przy okazji zakupów lub w osiedlowych biurach płatniczych (czyli dotychczasowych okienkach kasowych) mogą korzystać także mikroprzedsiębiorcy (np. firmy zatrudniające mniej niż 10 pracowników). Pozostałe firmy nadal muszą rozliczać się za pośrednictwem rachunków bankowych.

Reklama

Opisane ułatwienie to wynik nowelizacji Ordynacji podatkowej, którą wprowadziła ustawa o usługach płatniczych. Nowe przepisy pozwalają na zapłatę podatku za pośrednictwem instytucji płatniczych i biur usług płatniczych. Czyli w funkcjonujących od lat punktach przyjmowania opłat działających jako samodzielne biura (okienka kasowe) lub dodatkowa funkcja kasy sklepowej.

Dotychczas ich działalność nie była regulowana. Teraz muszą dysponować odpowiednim kapitałem i spełniać liczne warunki chroniące klientów. Trafiają też pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego.