Polacy najchętniej wspierają organizacje pożytku publicznego działające na rzecz nieuleczalnie chorych, osób niepełnosprawnych i zwierząt - wynika z badań przeprowadzonych w ramach Kampanii PomagamPodatkiem.pl.Organizatorem badań była Fundacja Anioły Filantropii, która nie zbiera 1 proc. dla siebie, tylko pomaga innym organizacjom.

Reklama

"Preferencje w zakresie 1 proc. podatku zależą od kilku czynników takich jak płeć, wykształcenie, czy miejsce zamieszkania. Kobiety bardziej skłaniają się do pomocy organizacjom działającym na rzecz dzieci niż mężczyźni, którzy z kolei są wrażliwsi na potrzeby osób starszych. Im wyższe wykształcenie badanych tym wyższa chęć pomocy nieuleczalnie chorym. Płeć różnicuje też obszary wspierania: chęć pomagania OPP działającym na rzecz zwierząt deklaruje co czwarta kobieta i tylko co dziesiąty mężczyzna" - powiedziała PAP Aleksandra Kiełczewska z Fundacji Anioły Filantropii, koordynatorka kampanii PomagamPodatkiem.pl.

Jak wynika z badań, 40 proc. respondentów chce przekazać 1 proc. podatku na tę samą organizację, którą wsparli w ubiegłym roku. 15 proc. badanych, którzy nie przekazali 1 proc. w ubiegłych latach, zamierza zrobić to w tym roku. W ubiegłych latach 1 proc. na rzecz OPP przekazywało 69 proc. badanych, a 83 proc. zadeklarowało, że zamierza to zrobić również w przyszłym roku. Znaczna większość ankietowanych (83 proc.) jest zdania, że OPP lepiej gospodarują pieniędzmi z 1 proc. niż rząd.

Najchętniej wspierane dziedziny to pomoc nieuleczalnie chorym oraz niepełnosprawnym - swój 1 proc. dla organizacji działających w tych obszarach zamierza przekazać po 22 proc. respondentów. Jedna piąta badanych (20 proc.) chce wesprzeć organizacje działające na rzecz zwierząt. 9 proc. ankietowanych przekaże 1 proc. OPP pomagającym osobom w nagłej, ciężkiej sytuacji życiowej, 7 proc. - na pomoc ubogim i zagrożonym patologią. Podatnicy najchętniej wspierają organizacje działające na rzecz dzieci (46 proc.).

Badania pokazały, że osoby z wyższym wykształceniem najczęściej przekazują 1 proc. OPP pomagającym zwierzętom oraz osobom nieuleczalnie chorym; osoby z wykształceniem podstawowym wybierają organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy wsi najczęściej przekazują 1 proc. OPP pomagającym nieuleczalnie chorym, a mieszkańcy największych miast - zwierzętom.

Z badania wynika, że respondent, który nie przekazywał 1 proc. w ubiegłych latach, najczęściej ma wykształcenie średnie; w tym roku wesprze organizacje pomagające niepełnosprawnym lub nieuleczalnie chorym; najprawdopodobniej będą to dzieci, choć wiek beneficjentów nie ma dla niego zasadniczego znaczenia. Badanie przeprowadzono w listopadzie ubiegłego roku, na grupie 420 osób, wśród internautów Grupy o2 i portalu podatki.biz.