W ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzmożoną aktywnością instytucji finansowych, głównie banków, które reklamują się we wszystkich, możliwych mediach elektronicznych proponując oczywiście „najwyżej” oprocentowane konta oszczędnościowe.

Reklama

Powodów ku temu jest kilka. Po pierwsze mniejsza aktywność na rynku terminowych lokat bankowych, po drugie „pakietyzacja” sprzedażowa, czyli uproduktawianie klienta (zakładając lokatę albo zaciągając kredyt propozycja preferencyjnych warunków prowadzenia rachunku osobistego – np. Getin Bank lub Kredyt Bank), a po trzecie zbieranie stabilnej bazy depozytowej na odradzającą się powoli akcję kredytową (w tym również kredyty hipoteczne – nowe oferty kredytów hipotecznych: Alior Bank, Millennium Bank, Allianz Bank ).

Liderzy bez zmian

Na czele rankingu kont oszczędnościowych, tj. oferujących najwyższe oprocentowanie środków, znalazły się ponownie oferty Banku Ochrony Środowiska – Konto Wyjątkowe (promującego ostatnio swój produkt poprzez serię unikalnych kart płatniczych, wydawanych do rachunku z wizerunkami gwiazd hollywoodzkiego kina) z kontem, gdzie środki oprocentowane są na astronomiczne wysokim, na dzisiejsze realia rynkowe, poziomie 8 proc. (jednak dla ograniczonego kwotowo salda rachunku).

Na drugim miejscu w rankingu kont plasuje się propozycja Polbanku EFG z "Rachunkiem Mocno Oszczędzającym”, gdzie wypłata odsetek następuje w cyklach dziennych (tzw. kapitalizacja), dzięki czemu możliwe jest uniknięcie opłacenia podatku od zysków kapitałowych, tzw. Belki (kliknij i zobacz jak ominąć podatek Belki) – w związku z czym efektywne oprocentowanie aż 6,5 proc.Na kolejnych pozycjach znajdują się oferty z oprocentowaniem powyżej 5proc. Pamiętajmy jednak o tym, aby przed otwarciem takiego rachunku dokładnie zapoznać się z warunkami jego prowadzenia (opłatami za wypłaty, przelewy, karty do rachunku itp.), gdyż mogą one skutecznie skonsumować wypracowane odsetki.

>>> Porównanie kont oszczędnościowych – październik 2009 r.

Bank Nazwa produktu Orocentowanie konta dla kwoty 5 000 PLN (w procentach)
BOŚ Konto Wyjątkowe VIP 8
Polbank Rachunek Mocno Oszczędzający 6,5
CitiBank Konto superoszczędnosciowe 6,06
Eurobank Rachunek oszczędnościowy 5,3
Toyota Bank Konto hybrydowe 5,3
Getin Bank Konto TOP 5,2
Lukas Bank Zyski dobrze skalkulowane 5,1
Bank Pocztowy Nowe Konto Oszczędnościowe 5
Fortis Bank Konto pracujące 24/7 5
Kredyt Bank Konto oszczędnościowe 5

p