Od sześciu lat listę najbogatszych polskich rodzin we "Wprost" otwierała rodzina Kulczyków. Na ich majątek składał się przede wszystkim spadek po zmarłym w 2015 roku Janie Kulczyku, jaki odziedziczyły jego dzieci: córka Dominika i syn Sebastian. Do rodzinnej fortuny dokładała się również Grażyna Kulczyk. Wszyscy członkowie rodziny dysponują 16,6 mld zł majątku.

Reklama

W tym roku, po raz pierwszy w historii, nie są już najbogatszą rodziną w Polsce. Kulczyków wyprzedziła rodzina Staraków, czyli Jerzy Starak i jego żona Anna Woźniak-Starak z córką Julią i synem Patrykiem. Ich majątek wyceniany jest na 19,1 mld zł, czyli jest większy od Kulczyków o 2,5 mld zł.

Kariera Jerzego Staraka

Jerzy Starak od ponad trzech dekad notowany jest również na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". Swoją przygodę z biznesem rozpoczął jeszcze w latach 70. Wówczas zajmował się sprowadzaniem oraz dystrybucją maszyn dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego. Jego Comindex produkował maszyny do opakowań i dla rolnictwa. Potem sprowadzał do Polski takie marki jak Nutricia, Colgate, Palmolive czy Bols.

Dziś 76-latek najbardziej znany jest ze względu na swoją działalność w biznesie farmaceutycznym. Jerzy Starak stworzył prawdziwe imperium farmaceutyczne, na które składa się Polfa i Polpharma, będące jednymi z większych producentów leków. Starak ma również udziały w Herbapolu Lublin, a także w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica. Żona Jerzego Staraka, Anna Woźniak-Starak, prowadzi w warszawskich Łazienkach znaną restaurację Belvedere.