616 zgłoszeń dotyczących zagrożeń cybezbezpieczeństwa

Ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że zespół CSIRT NASK (Computer Security Incident Response Team) odpowiedzialny m.in. za administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, otrzymał minionej doby 616 zgłoszeń dotyczących zagrożeń cyberbezpieczeństwa. W tym, 60 z nich zostało zidentyfikowane jako nowe incydenty cyberbezpieczeństwa.

"616 – tyle zgłoszeń zagrożeń cyberbezpieczeństwa otrzymał CSIRT NASK minionej doby. Spośród nich zidentyfikowano 60 nowych incydentów, które są obecnie obsługiwane - poinformował resort cyfryzacji na platformie X.

Reklama

W komunikacie opublikowanym na stronie resortu, przekazano że 4 z incydentów określono jako incydenty w podmiocie publicznym. Są to incydenty, które powodują, bądź mogą powodować obniżenie jakości lub przerwanie realizacji zadania publicznego realizowanego przez podmiot publiczny.

48 domen na liście ostrzeżeń

Przekazano także, że CERT Polska wpisał kolejne 48 domeny na listę ostrzeżeń. Jest to lista oszukańczych stron, które mają na celu przede wszystkim wyłudzanie danych i pieniędzy Polaków. Lista ostrzeżeń znajduje się na stronie CERT.

Ile zagrożeń było przed wyborami?

Widoczny jest gwałtowny spadek ilości zgłoszeń dotyczących zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem. Ma to najprawdopodobniej związek z tym, że jesteśmy już po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jeszcze w piątek, 7 czerwca resort cyfryzacji informował o 1 tys. 626 zgłoszeniach, w tym 461 nowych oraz wpisaniu 423 domen na listę ostrzeżeń.