Policjanci zatrzymali 10 osób - siedem z nich zostało aresztowanych - i odzyskali mienie warte ponad 770 tys. zł. Łączna suma strat na jaką oszukane zostały firmy opiewa na kwotę wielu milionów złotych.

Podejrzane przepływy początkiem sprawy

Sprawa zaczęła się w czerwcu 2023 roku, gdy policjanci zauważyli podejrzane przepływy finansowe na rachunkach bankowych. W jednym z banków na terenie Warszawy zatrzymali w tej sprawie trzy osoby.

Reklama

Jak wyjaśnia policja dalsze czynności procesowe i operacyjne doprowadziły do ustalenia kolejnych osób, zaangażowanych w proceder oszukiwania firm z całego świata.

Reklama

Metoda BEC

Przestępstwo metodą BEC - wyjaśnia policja - polega na preparowaniu i fałszowaniu dokumentacji, w której podmieniany jest rachunek bankowy firm, z którymi oszukane spółki prowadziły interesy. Atak ten, jak zauważają specjaliści, nie opiera się na łamaniu skomplikowanych zabezpieczeń, ale na ludzkiej naiwności i nieuwadze. Polega na przekonaniu przedstawicieli firm na przykład do zmiany numeru bankowego kontrahenta lub konieczności pilnego uregulowania zobowiązań.

Trwa ładowanie wpisu

Reklama

Wśród zatrzymanych - nie tylko "słupy"

Policja informuje, że śledczy zabezpieczyli u zatrzymanych m.in. pieniądze w różnych walutach oraz kilkadziesiąt urządzeń elektronicznych: telefonów komórkowych, pendrivów, komputerów, ponad 60 kart SIM, około 600 kart bankomatowych wydanych na różne osoby i podmioty gospodarcze, dokumentację bankową oraz amfetaminę.

Policja zwraca uwagę, że wśród zatrzymanych są nie tylko osoby, pełniące rolę "słupów", ale również "bankiera" oraz osoby zajmujące się zlecaniem oszustw i organizowaniem struktury.