Na liście, która od kilku dni krąży po sieci, widnieje 500 spółek. Jedną z nich ma być Bunge Polska sp. z.o.o., czyli największy polski przetwórca nasion oleistych i producent tłuszczów roślinnych. To właśnie ta marka wytwarza znany Olej Kujawski.

Reklama

Lista firm importujących zboże z Ukrainy znajduje się również na stronach ministerstwa rolnictwa. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę podmiotów, które w okresie od 24 lutego 2022 roku do 15 kwietnia 2023 roku importowały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zboże z terytorium Ukrainy. Lista jest składową danych otrzymanych z inspekcji podległych Ministrowi: Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Jak podaje money.pl, w tabeli, która krąży w internecie, przy Bunge Polska widnieje kwota przekraczająca 69 mln zł - zboże o takiej wartości miała zaimportować firma. Wywołało to ogromne oburzenie na platformie X. Użytkownicy nawołują do bojkotu Oleju Kujawskiego.

Oświadczenie Bunge Polska

Spółka postanowiła zabrać głos w sprawie zarzutów o sprowadzenie zboża z Ukrainy.

W ramach naszej regionalnej i globalnej działalności handlowej firma Bunge w 2022 roku importowała kukurydzę oraz śrutę słonecznikową z Ukrainy, z których większość została następnie sprzedana i wyeksportowana poza granice Polski. W ciągu ostatnich pięciu lat Bunge nie importowało do Polski ukraińskiego rzepaku, ani oleju rzepakowego - czytamy w oświadczeniu.