W grudniu 2021 roku funkcjonariusze zidentyfikowali potencjalne nieprawidłowości w jednym ze specjalistycznych sklepów ze sprzętem medycznym. W trakcie wspólnego śledztwa z Prokuraturą Regionalną w Krakowie ujawniono, że sześć osób w wieku od 35 do 43 lat oszukiwało NFZ, tworząc fałszywą dokumentację umożliwiającą zakup specjalistycznego sprzętu medycznego.

Reklama

Przedstawiano zamówienia na wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe i ortezy, a rzeczywiste dostarczane produkty były tańszymi substytutami. W niektórych przypadkach dostawy były nielegalne, a zamówienia niekompletne. W rezultacie NFZ wypłacił nieuzasadnione refundacje w wysokości 450 000 złotych.

Dwuletnie śledztwo pozwoliło zgromadzić dostateczny materiał dowodowy, co zaowocowało zatrzymaniem sześciu mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Wśród zatrzymanych znajdują się właściciele i pracownica sklepów, fizjoterapeuci oraz lekarz. Akcja zatrzymania przeprowadzona została przez funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Korupcją na początku minionego tygodnia. Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do prokuratury w Krakowie, gdzie postawiono im zarzuty.

Reklama

Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo śledczy wskazują, iż w związku z tą sprawą ich praca się nie zakończyła, funkcjonariusze określają ją jako rozwojową.