Doradca Donalda Tuska i przyszły poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Domański ujawnił pomysły dotyczące cen energii. "Koalicja ma propozycję zamrożenia cen energii elektrycznej na okres sześciu miesięcy przyszłego roku oraz zamrożenia cen gazu na cały 2024 rok" - zapowiedział.

Prowadzimy rozmowy dotyczące cen energii. Wiemy, że tak radykalny wzrost cen energii dla gospodarstw domowych jest absolutnie nie do zaakceptowania i dlatego prowadzimy prace, mamy już konkretne wyliczenia dotyczące zamrożenia cen energii na poziomie zbliżonym do cen tegorocznych - powiedział Domański w Polsat News.

Reklama

"Pojawia się termin"

W naszych rozmowach pojawia się termin kolejnych sześciu miesięcy, w których te ceny - mówię o energii elektrycznej - byłyby zamrożone, widzimy miejsce, aby cały 2024 rok dla cen gazu był zamrożony, a później jakieś stopniowe dochodzenie do cen rynkowych - dodał.

Maksymalne ceny energii i gazu dotyczą m.in. gospodarstw domowychjednostek samorządu terytorialnego, niektórych podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Limity zużycia energii objęte mrożeniem cen na poziomie z 2022r. zostały zwiększone w sierpniu, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.