Prawidłowe funkcjonowanie pieca gazowego zapewni komfort cieplny w pomieszczeniach oraz bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Pozwoli również uniknąć dodatkowych kosztów związanych z naprawą wynikającą z niewłaściwej eksploatacji. Odpowiednio częsta kontrola działania pieca gazowego zapewni jego dłuższe, bezawaryjne funkcjonowanie.

Reklama

Jak często trzeba robić przegląd pieca gazowego?

Przegląd pieca gazowego jest obowiązkiem, który na właścicieli nakłada art. 62 ust. 1 Prawa budowlanego. Przepisom tym podlegają przede wszystkim domy wielorodzinne i budynki wielkopowierzchniowe. Zgodnie ze wspomnianym przepisem - przegląd należy wykonać przynajmniej raz w roku. W przypadku budynków o powierzchni ponad 2000 m2 oraz tych, których powierzchnia dachu przekracza 1000 m2,kontrola powinna odbywać się przynajmniej dwa razy w roku.

Obowiązkowe przeglądy pieca gazowego nie dotyczą właścicieli domów jednorodzinnych. Przeglądy te są jednak zalecane przez wszystkich producentów, niezależnie od rodzaju budynku, w którym urządzenia grzewcze są zamontowane.

Reklama

Najlepszym czasem na wykonanie przeglądu pieca gazowego jest lato, a więc okres między jednym sezonem grzewczym a drugim.

Przegląd pieca gazowego - na czym polega?

Przegląd pieca gazowego może wykonać jedynie serwisant posiadający odpowiednie uprawnienia. Osoba ta, aby prawidłowo wykonać przegląd, powinna mieć ze sobą przede wszystkim detektor gazu i miernik do pomiarów elektrycznych.

Serwisant - przed przystąpieniem do pracy - może poprosić o przedstawienie protokołu poprzedniego przeglądu pieca gazowego. Przegląd składa się z 3 etapów:

  • ogólnej oceny urządzenia i jego otoczenia (wentylacja, szczelność instalacji gazowej, stan instalacji elektrycznej),
  • czyszczenia elementów pieca gazowego (filtrów gazu i wody oraz palników i wymienników ciepła) oraz ewentualnej wymiany konkretnych części,
  • pomiaru temperatury pracy pieca i ciśnienia wody.

Po wykonaniu tych trzech kroków serwisant musi jeszcze sprawdzić, czy piec po konserwacji i ponownym rozruchu działa prawidłowo. Przegląd pieca gazowego obejmuje również przegląd całej instalacji grzewczej. Po zakończonym przeglądzie serwisant wystawia stosowny protokół.

Przegląd pieca jest konieczny również w każdym przypadku, w którym działa on nieprawidłowo. Wówczas przegląd powinien zostać wykonany jak najszybciej, nawet jeśli od poprzedniego minęło niewiele czasu.

Ile kosztuje przegląd pieca gazowego?

Koszt przeglądu pieca gazowego uzależniony jest głównie od jego rodzaju, wielkości i mocy, ale również od regionu kraju, w którym się znajduje. Na cenę - oprócz samego przeglądu - składa się jeszcze koszt dojazdu serwisanta oraz ewentualna dodatkowa usługa analizy spalin pieca. Przegląd pieca gazowego kosztuje więc od około 150 zł do 350 zł.