Decyzja PFR oznacza, że czynsz za wynajem mieszkań nie zmieni się dla 3 tys. rodzin.

W umowach z najemcami jest klauzula waloryzacji czynszów, które są waloryzowane o wartość wskaźnika inflacji. Jak poziom inflacji był niski przez wiele lat, co nie było dostrzegane przez najemców. Dlatego chcemy wyjść temu naprzeciw i podjęliśmy decyzje o zamrożeniu czynszu we wszystkich lokalizacjach PFR Nieruchomości do końca 2025 r. - zapowiada Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Reklama

Dodatkowo każdy najemca ma dostać zwrot kaucji w wysokości 1-miesięcznego czynszu, czyli średnio niemal 1500 zł.
Program budowy mieszkań na wynajem ma pomóc mieszkańcom w trudnym momencie w gospodarce - mówi Borys.

PFR podaje, że najemca co miesiąc płaciłby np. w 2024 r. 1650 zł, a będzie płacił 1469 zł, co daje oszczędność 2169 zł w ciągu roku. W 2025 roku nasz najemca zaoszczędzi średnio 2 981 zł. To wyliczenie uwzględniające średni czynsz dla 50-metrowego mieszkania w Katowicach przy ul. Gospodarczej (Nowy Nikiszowiec).
W ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju zarządzanego przez PFR Nieruchomości jest średnio 6 chętnych na jedno mieszkanie.

Są dopłaty do mieszkań

Fundusz Mieszkań dla Rozwoju przeznaczony jest głównie dla tych, których nie stać na zaciągnięcie kredytu.
Nie jest to jednak program budownictwa społecznego – podkreśla Borys. Dodaje, że PFR Nieruchomości współpracuje z samorządami, a inwestycje objęte są programem dopłat do czynszu "Mieszkanie na Start”.
63 proc. najemców korzysta z dopłat do czynszu, średnia miesięczna dopłata dla mieszkania 50 m2 to 306 zł (3670 zł to średnia kwota wsparcia w ciągu roku).

Jak podkreśla Borys, średnia stawka czynszu Funduszu jest o 20 proc. niższa niż stawka na rynku najmu (z dopłatami o 40 proc.).

Reklama

Mieszkanie można mieć na własność

Prezes PFR podkreśla, że najemcy mogą skorzystać z opcji dojścia do własności spłacając co miesiąc określoną część wartości mieszkania.
Płacąc czynsz i spłacając część wartości mieszkania najemcy płacą łącznie rynkową wartość. To bardzo atrakcyjny sposób, żeby stać się w przyszłości właścicielem mieszkania – mówi prezes PFR.
Liczba najemców, która rezygnuje z najmu jest na bardzo niskim poziomie. W 2020 r. było to 4 proc., a w 2022 r. już tylko 2 proc. W tym roku to tylko 0,02 proc. Można stwierdzić, że nikt nie rezygnuje z najmu z powodu nieatrakcyjnej oferty – podkreśla Borys.

PFR Nieruchomości zrealizował dotąd inwestycje o wartości 2,9 mld zł w 40 lokalizacjach (Fundusz Mieszkań dla Rozwoju, Fundusz Mieszkań na wynajem). W przypadku pierwszego jest 97 proc. wynajętych mieszkań, w drugim 98 proc. Obecnie pierwszy fundusz odpowiada za budowę we Wrocławiu, Sianowie, Nakle, Zgorzelcu i Katowicach. Drugi prowadzi inwestycje w Poznaniu i Łodzi.
Mamy 20 lokalizacji, w których rozważamy inwestycje – podsumowuje Borys.