Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn podkreślił w poniedziałek na Twitterze, że w ostatnich dniach w mediach pojawiały się wypowiedzi politycznych liderów z niektórych państw Europy, które są korzystne dla działań informacyjnych Rosji osadzonych w kontekście inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

Reklama

Żaryn oskarża europejskich polityków

Prezydent Chorwacji skrytykował dostawy broni na Ukrainę, bo +przedłużają wojnę+, oskarżył Ukraińców, że +patologicznie nienawidzą Rosjan+, zaś wcześniej atakował USA i NATO, że +prowadzą wojnę zastępczą z Rosją+ - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

W swoich wpisach zaznaczył, że premier Węgier z kolei przesądził, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie musi się skończyć porażką Ukrainy, zaś sama Ukraina jest już „ziemią niczyją”. Skrytykował również państwa, które wspierają militarnie UA, wskazując, że +są one na wojnie+ - zauważył Stanisław Żaryn.

Ocenił też, że korzystne dla działań rosyjskiej propagandy były również słowa kandydata na prezydenta Czech Andreja Babicia, który poddał w wątpliwość pomoc czeską dla Polski, jeśli zostałaby zaatakowana.

Wskazane wypowiedzi liderów politycznych Europy współbrzmią z propagandowym przekazem Rosji. Stanowią korzyść dla agresora poprzez uwiarygodnienie i rezonowanie treści przekazów rosyjskich - napisał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

W jego opinii takie wypowiedzi mogą mieć wpływ na stosunek państw Zachodu do inwazji Rosji przeciwko Ukrainie oraz zagrożeń ze Wschodu.

Poniedziałek to 348. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

Autor: Aleksandra Kuźniar