Powiedziałem (chińskiemu) prezydentowi, że ważne jest, aby Chiny skorzystały ze swojego wpływu na Rosję (…) To dotyczy potrzeby szanowania zasad Karty Narodów Zjednoczonych, którą wszyscy podpisaliśmy, w tym suwerenności i integralności terytorialnej, które są ważne również dla Chin – powiedział Scholz, który składa w piątek jednodniową wizytę w Pekinie.

Reklama

Spotkanie Scholza z Xi

Jednodniowa wizyta Sholza w Pekinie to jego pierwsza podróż do Chin jako szefa niemieckiego rządu oraz pierwsza wizyta przywódcy kraju z grupy G7 od trzech lat.

Chiny i Niemcy powinny współpracować ze sobą, zwłaszcza w czasach zmian i zamieszania, przez wzgląd na światowy pokój – oświadczył w piątek przywódca Chin Xi Jinping na spotkaniu z odwiedzającym Pekin kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Jego wypowiedź opisują chińskie media.

Samolot z Scholzem wylądował w Pekinie w piątek rano czasu miejscowego. Kanclerz i członkowie delegacji zostali poddani testom na Covid-19. Przeprowadzili je chińscy pracownicy medyczni, którzy weszli na pokład samolotu w strojach ochronnych - podała agencja Reutera.

Reklama

Po przylocie Scholz spotkał się z Xi w Wielkiej Hali Ludowej, siedzibie chińskiego parlamentu. Kanclerz podkreślił, że spotkanie twarzą w twarz jest potrzebne w trudnych czasach, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę szkodzi opartemu na regułach porządkowi światowemu – przekazał Reuters.

Według źródeł agencji AFP Scholz oświadczył, że chce "dodatkowo rozwijać" współpracę gospodarczą z Chinami, mimo że oba kraje mają "różne punkty widzenia".

Wspólny sprzeciw wobec użycia broni jądrowej

Przywódca Chin Xi Jinping wezwał w piątek na spotkaniu z odwiedzającym Pekin kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem do "pokojowego rozwiązania kryzysu" w Ukrainie oraz do wspólnego sprzeciwu wobec użycia broni jądrowej i grożenia nią – podała chińska agencja Xinhua.

Xi oświadczył, że "w obecnych warunkach społeczność międzynarodowa powinna wspólnie popierać wszelkie wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania kryzysu ukraińskiego (…) stworzenia warunków do wznowienia negocjacji i razem sprzeciwiać się użyciu i groźbom użycia broni jądrowej" – przekazała Xinhua.

Spotkanie z Li Keqiangiem

Niemcy i Chiny nie są zwolennikami gospodarczego "rozłączenia", ale potrzebujemy wzajemności oraz równego dostępu dla inwestycji i musimy unikać zależności – powiedział w piątek kanclerz RFN Olaf Scholz na spotkaniu z premierem ChRL Li Keqiangiem w Pekinie.

Scholz spotkał się w z Li w czasie swojej jednodniowej wizyty w Pekinie, pierwszej, odkąd objął urząd kanclerza.

Nie jesteśmy zwolennikami "rozłączenia" stosunków gospodarczych z Chinami, ale jest dla nas jasne, że to wiąże się z równymi szansami w relacjach ekonomicznych, z wzajemnością, z kwestią wzajemnej otwartości na inwestycje – powiedział Scholz, cytowany przez agencję AFP.

Zmiany status quo w sprawie Tajwanu

Przestrzegamy polityki "jednych Chin", ale jakakolwiek zmiana statusu quo w sprawie Tajwanu musiałaby przebiegać pokojowo lub w na podstawie obustronnego porozumienia – powiedział w piątek kanclerz Niemiec Olaf Scholz po spotkaniu z władzami Chin w Pekinie.

Wyraziłem jasno, że wszelka zmiana w status quo Tajwanu musi być pokojowa lub uzgodniona przez obie strony – powiedział Scholz na wspólnej konferencji prasowej z premierem Chin Li Keqiangiem, odnosząc się do obaw o pokój i stabilność w regionie. Jego wypowiedź przytoczyła agencja Reutera.

Delegacja niemieckich przedsiębiorców

Kanclerzowi towarzyszy delegacja niemieckich przedsiębiorców. Według mediów są w niej m.in. szefowie firm Adidas, Deutsche Bank, BioNTech, Siemens, Volkswagen, BASF i Bayer.

W czasie rekordowej inflacji i w obliczu groźby recesji w Niemczech Scholz będzie się starał położyć nacisk na dalszą współpracę gospodarczą z Chinami – oceniają analitycy. Według zapowiedzi ma też poruszyć temat wojny na Ukrainie i naciskać na władze ChRL w sprawie otwarcia rynku i praw człowieka.

Kontrowersje wokół wizyty Scholza w Pekinie

Wizyta Scholza wywołuje kontrowersje na Zachodzie, w tym w samych Niemczech, zwłaszcza, że dochodzi do niej krótko po zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i w czasie wojny na Ukrainie, której Pekin nie potępił. Podsyciła dyskusję na temat uzależnienia niemieckiej gospodarki od ChRL i jedności Zachodu wobec tego kraju. Rodzi również porównania do nieudanej niemieckiej polityki wobec Rosji.

Z Kantonu Andrzej Borowiak